Utorok, 18. máj 2021. Meniny má Viola, zajtra Gertrúda.

Na vlastné oči môžete vidieť, ako žil komunistický pohlavár! Autentické zábery z Jakešovej vily

Miloš Jakeš
Miloš Jakeš
Zdroj: Jan Zemiar
01.03.2017 06:00

BRATISLAVA - Vnútro domu jedného z najväčších komunistických pohlavárov odhalené. Luxusná štvrť s vychytaným nábytkom v českej metropole sa stala centrom nakrúcania úspešného česko-slovenského seriálu. O koho ide? Obyvateľom papalášskej stavby nebol nik iný ako bývalý najvyšší komunistický pohlavár Miloš Jakeš. Na jeho bývalé veci však musel filmový štáb poriadne dávať pozor.


V luxusnej štvrti (HansPaulka) v Prahe sa nachádza dom, ktorý je zvonku úplne obyčajný a zrejme by na prvý pohľad neupútal žiadneho okoloidúceho, no vo vnútri ukrýva veľký kus histórie. A socialistického luxusu.

Na vlastné oči môžete
Zdroj: TV JOJ

Táto nehnuteľnosť totiž kedysi patrila generálnemu tajomníkovi Komunistickej strany Československa - Milošovi Jakešovi (94). Priestranná vila si v koprodukčnom seriáli Svet pod hlavou „zahrala“ Šejbov dom.

Jakešov televízor
Na vlastné oči môžete
Zdroj: TV JOJ

Dom je vysokocenený a má veľkú peňažnú hodnotu. Jeho súčasný majiteľ si dal veľmi záležať, aby mu tam filmári a herci nič nepoškodili. Preto si museli všetci zúčastnení v dome návleky. Zaujímavosťou je fakt, že všetci "na pľaci" nemohli vo vnútri jesť ani piť. Zákaz platil aj vo dvore domu.

Na vlastné oči môžete
Zdroj: TV JOJ

Toalety neboli výnimkou. Puntičkárske nariadenie platilo aj pre ne. Toalety v dome mohli používať iba herci a úzky okruh štábu. Miloš Jakeš, ktorému sa tiež prezývalo Milouš, bol generálnym tajomníkom ÚV KSČ od roku 1987 do roku 1989. Po Nežnej revolúcii sa z vysokej politiky stiahol.

Svoju dlhovekosť pripisuje pravdepodobne tomu, že sa vždy pohyboval, v živote nedržal cigaretu v ruke a alkohol požíval len vzácne. Rád by napísal ešte jednu knihu o budovaní socializmu v Československu, vrátane príčin jeho porážky.

Na vlastné oči môžete
Zdroj: TV JOJ

To isté platilo aj pre toalety. Tie v dome mohli používať len herci a úzky okruh štábu, ktorý sa nemohol z pľacu pohnúť. Nakrúcanie kriminálneho seriálu zrejme herci tak skoro nezabudnú. Jakeša prednedávnom zrazilo auto. Skončil kvôli tomu v nemocnici.

Na vlastné oči môžete
Zdroj: TV JOJ

Svet pod hlavou je seriál TV JOJ v koprodukcii s Českou televíziou. V hlavných úlohách sa už od januára tohto roka predstavujú českí herci Václav Neužil a Ivan Trojan. Hlavnú ženskú postavu stvárňuje charizmatická Slovenka s maďarskými koreňmi Judit Bárdos, mimochodom, dcéra politika Gyulu Bárdosa.

Na vlastné oči môžete
Zdroj: TV JOJ

V seriáli sa hlavný hrdina dostane do konfliktu s policajným myslením spred troch dekád. "Hlavný hrdina sa dostane so svojimi skúsenosťami a prístupom policajta z 21. storočia do konfliktu s policajným myslením a postupmi z roku 1982. Jeho skúsenosti mu dávajú výhody, jeho slobodný prístup vyvoláva nevôľu u kolegov a nadriadených," píše o seriáli televízia JOJ.

Na vlastné oči môžete
Zdroj: TV JOJ

Na vlastné oči môžete
Zdroj: TV JOJ

Na vlastné oči môžete
Zdroj: TV JOJ


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: TMZ
FOTO: TV JOJ, Ján Zemiar

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články