°C

Streda, 19. február 2020. Meniny má Vlasta, zajtra Lívia.

Kubiš chce viac ambasád, začal boj o peniaze

Minister zahraničných vecí Ján Kubiš by chcel slovenské veľvyslanectvo v každom štáte Európskej únie
Minister zahraničných vecí Ján Kubiš by chcel slovenské veľvyslanectvo v každom štáte Európskej únie
06.06.2007 18:00

BRATISLAVA - Minister zahraničných vecí Ján Kubiš by chcel slovenské veľvyslanectvo v každom štáte Európskej únie. Prioritne by sa mali otvoriť v Litve alebo Estónsku.


"Skutočne by stálo za zváženie otvoriť aspoň jeden zastupiteľský úrad," povedal po tom, ako vláde predložil správu o stave zastupiteľstiev a východiská rozvoja. Rezort ale nemá peniaze, pretože jeho rozpočet posledných desať rokov takmer nerástol. Dnes preto vládu vyzval, aby to zmenila. "Pán premiér veľmi jasne zaregistroval komentár, čo som dal k tomuto materiálu. Povedal, že som odštartoval boj o rozpočet."

Mať zastupiteľstvá v krajinách únie chcela po vstupe do EÚ aj bývalá vláda. "Vzhľadom na finančné otázky k tomu nedošlo." Podľa Kubiša by to bolo prínosné, najmä pri zosúlaďovaní pozícií na rokovania ministrov EÚ. "Tam nejde natoľko o zahraničnú politiku, ale napríklad o to, že sa pripravujú rokovanie na úrovni ministrov poľnohospodárstva, financií atď." Čím viac lobujeme za naše požiadavky, získavame partnerov pre naše argumenty pred rokovaniami ministerských rád v Bruseli, tým lepšie, vysvetlil Kubiš.

Slovensko by chcelo v budúcnosti otvoriť veľvyslanectvo vo Vietname, kde by poslalo aj obchodného pridelenca na presadzovanie ekonomickej dimenzie zahraničnej politiky. Ministerstvo v správe uvažuje aj o veľvyslanectve v Albánsku a Afganistane. Rezort hospodárstva, ktorý posiela na ambasády obchodných pridelencov, plánuje jedného aj do Líbye.

Na budúci rok chce MZV otvoriť veľvyslanectvá v Čiernej Hore, Gruzínsku a Litve, po roku 2008 v Macedónsku, Estónsku, Luxembursku. Pribudnúť by mal aj Slovenský dom v Bruseli. Hospodárstvo chce obnoviť obchodné oddelenia na ambasádach v Thajsku, Indonézii, Argentíne a Brazílii a zriadiť nové v Líbyi, Alžírsku a Malajzii. Hospodárstvo by tieto miesta, vrátane Vietnamu, rado pokrylo do konca budúceho roka.

"Programové vyhlásenie vlády nám ukladá posilniť ekonomickú dimenziu našej zahraničnej politiky s osobitným dôrazom na otváranie nových trhov. Táto trvalá úloha bude jedným zo základných princípov ďalšieho rozvoja siete zastupiteľských úradov," uvádza správa. Problémom sú peniaze. MZV SR sa spolieha na audit, ktorý si dalo vypracovať pod názvom TREFA. Aby ušetrilo, uvažuje o zatvorení generálnych konzulátov v Brne, Békešskej Čabe, Krakove a Los Angeles. Začiatkom roka 2008 zavrie pobočku pri Africkej únii v Addis Abebe. Kubiš zdôraznil, že v správe sú len úvahy, rozhodnutie príde najskôr koncom roka.

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články