°C

Pondelok, 30. november 2020. Meniny má Ondrej, Andrej, zajtra Edmund.

Vonku poriadne mrzne, teploty klesajú: Meteorológovia vydali výstrahy a varujú, pozor na zdravie

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: TARS
02.01.2016 16:15

BRATISLAVA - Ak sa cez víkend vyberiete von, poriadne sa oblečte. Platia výstrahy pred nízkymi teplotami. Na niektorých územiach môžu klesnúť až na -10 stupňov Celzia. Meteorológovia vydali výstrahu 1. stupňa.


Vaše tipy

Obyvatelia severnej časti stredného a východného Slovenska majú pred sebou ešte najmenej dve mrazivé noci. Predpovedá to Slovenský hydrometeorologický ústav, ktorý aktualizoval svoju výstrahu pred nízkymi teplotami.

Výstrahu 1. stupňa pre extrémne nízke teploty vydal dnes Slovenský hydrometeorologický ústav pre okresy v Prešovskom, Košickom, Žilinskom a Banskobystrickom kraji s výnimkou južných okresov. V Prešovskom a Košickom kraji môže teplota klesnú na -15 až -18 stupňov Celzia, v okresoch Žilinského a Banskobystrického kraja na -15 až -17 stupňov Celzia. Výstraha trvá oddnes od 22:00 do 3. januára do ôsmej.

Vonku poriadne mrzne, teploty
Zdroj: Foto: SHMU

Vonku poriadne mrzne, teploty
Zdroj: Foto: SHMU

"Nízka teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a fyzické aktivity v exteriéroch. Očakávaný mráz nie je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavý, ale môže spôsobiť poškodenie zdravia," uvádza SHMÚ na svojej webovej stránke.

Cesty a priechody v Banskobystrickom kraji sú zatiaľ bez snehu

Aj keď aktuálne mrzne a teplota sa na horách pohybuje okolo -10 stupňov Celzia, cesty na väčšine horských priechodov v Banskobystrickom kraji sú bez snehu. Cestári ale upozorňujú na asi 100-metrový úsek cesty I/59 Donovaly, v kilometri 26,3, ktorý je pokrytý snehom z umelého zasnežovania.

Ako sa píše na stránke Slovenskej správy ciest www.zjazdnost.sk, všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne suchý až vlhký, miestami mokrý. Rovnaká situácia je na cestách I., II. a III. triedy. Na západe Slovenska ale sneží a na časti ciest sa miestami nachádza vrstva čerstvého až kašovitého snehu do jedného cm. Cestári upozorňujú aj na silné sneženie v lokalite Dargov.

Zjazdné sú aj všetky horské priechody (HP), povrch vozoviek je suchý alebo mokrý, okrem HP Havran, kde sa na vozovke nachádza vrstva kašovitého snehu do 1 cm. Pre vozidlá nad 10 m je uzatvorený HP Šútovce a cesta I/64 v úseku Nitrianske Pravno-Fačkovské sedlo.
 

Ako to vyzerá u vás? Dajte nám vedieť na tipy@topky.sk

Takto to vyzerá aktuálne v Starom Smokovci, smerom na Hrebienok. Teplota klesla na -10 stupňov Celzia. Napísala nám čitateľka Mia.

Vonku poriadne mrzne, teploty
Zdroj: foto: tip citatela

Vonku poriadne mrzne, teploty
Zdroj: foto: tip citatela

Vonku poriadne mrzne, teploty
Zdroj: foto: tip citatela


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článkuZDROJ: SITA, TASR, miš
FOTO: archív, SHMU, Tip čitateľa

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články