Čaká nás mrazivá noc: Predpoveď počasia na najbližšie dni, rekordne nízke teploty, platia výstrahy | Topky.sk

°C

Sobota, 14. december 2019. Meniny má Branislava, Bronislava, zajtra Ivica.

Čaká nás mrazivá noc: Predpoveď počasia na najbližšie dni, rekordne nízke teploty, platia výstrahy

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: thinkstock.com
03.01.2016 21:55

BRATISLAVA - Obyvatelia severnej časti stredného a východného Slovenska majú pred sebou ešte jednu mrazivú noc, počas ktorej môžu teploty ojedinele klesnúť k -15 až -17 stupňom Celzia. Meteorológovia predpovedajú na budúci týždeň mierne oteplenie, ale stále bude mrznúť. Pred nízkymi teplotami platí výstraha.


Severovýchodné regióny majú za sebou už štyri takéto mrazivé noci. V Kamenici nad Cirochou dnes ráno o 6.00 hodine SHMÚ zaznamenal teplotu -17 stupňov Celzia. V sobotu tu v rovnakom čase teplota klesla na -16 stupňov Celzia.

V predpovedi počasia na najbližšiu noc meteorológovia dokonca uvádzajú, že teploty môžu na území Slovenska klesnúť až na -19 stupňov Celzia. V ďalších dňoch sa má už otepľovať. 

Platí výstraha pred nízkymi teplotami

Výstraha 1. stupňa pred nízkymi teplotami platí pre celý Prešovský kraj, pre okresy Žilinského kraja - Tvrdošín, Ružomberok, Námestovo, Liptovský Mikuláš, Dolný Kubín, pre okresy Košického kraja - Gelnica, Sobrance, Spišská Nová Ves a mrazy hrozia i v okresoch Banská Bystrica a Brezno v Banskobystrickom kraji. Výstraha platí oddnes od 22:00 hodiny do pondelka 8:00 hodiny. Nízka teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie a fyzické aktivity vonku. Očakávaný mráz nie je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavý, ale môže spôsobiť poškodenie zdravia.

Čaká nás mrazivá noc:
Zdroj: Foto: Predpovede.sk, SHMÚ

Čaká nás mrazivá noc:
Zdroj: Foto: Predpovede.sk, SHMÚ

Výstraha pred ľadovou povodňou

SHMÚ vystríha aj pred ľadovou povodňou v okrese Liptovský Mikuláš. Výstraha 1. stupňa v tomto okrese platí od soboty 2. januára od 21:00 hodiny až do odvolania. Pre nízke teploty sa na vodných tokoch vytvárajú ľadové bariéry a voda tečie po ľade, čo môže spôsobiť zvýšenie vodných hladín.

Čaká nás mrazivá noc:
Zdroj: Foto: Predpovede.sk, SHMÚ

Predpoveď počasia na budúci týždeň

PONDELOK - Nad západnou Európou sa prehĺbi brázda nízkeho tlaku vzduchu. Frontálne rozhranie s ňou spojené ovplyvní cez deň počasie na Slovensku. V noci bude jasno až polojasno, na západe miestami až oblačno. Najnižšia nočná teplota -13 až -19, na západe -6 až -12 stupňov Celzia. Fúkať bude slabý, na západe juhovýchodný vietor 3 až 7 m/s (10 až 25 km/h).

Čaká nás mrazivá noc:
Zdroj: Foto: Predpovede.sk, SHMÚ

Cez deň bude oblačno až zamračené, na východe spočiatku zmenšená oblačnosť. Postupne na viacerých miestach slabé sneženie. Najvyššia denná teplota -8 až -3 stupne Celzia. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo -12 stupňov Celzia. Fúkať bude prevažne juhovýchodný vietor 2 až 6 m/s (5 až 20 km/h), na západe až do 8 m/s (30 km/h), pri ktorom sa môžu ojedinele tvoriť snehové jazyky.

Predpokladané množstvo zrážok - V noci bez zrážok, cez deň 0 až 3 mm/do 5 cm snehu. Tendencia tlaku vzduchu je silný pokles.

UTOROK - Po prednej strane brázdy nízkeho tlaku vzduchu, ktorá bude do strednej Európy zasahovať od západu, k nám začne prúdiť o niečo teplejší vzduch. V noci bude prevažne zamračené a miestami slabé sneženie. Cez deň polooblačno až oblačno a zrážky už len ojedinele.
Nočná teplota -5 až -10 stupňov Celzia. Denná teplota -5 až -0 stupňov Celzia. Fúkať bude slabý premenlivý, na juhozápade juhovýchodný vietor do 5 m/s (20 km/h).

Čaká nás mrazivá noc:
Zdroj: Foto: Predpovede.sk, SHMÚ

STREDA - Do našej oblasti bude od západu zasahovať brázda nízkeho tlaku vzduchu. V noci bude zamračené a na viacerých miestach sneženie. Cez deň polojasno, ale v nižších polohách miestami zamračené nízkou oblačnosťou a zrážky len ojedinele. Nočná teplota -3 až -8 stupňov Celzia. Denná teplota -3 až +2 stupne Celzia. Fúkať bude slabý premenlivý, na juhozápade spočiatku juhovýchodný vietor do 5 m/s (20 km/h).

Čaká nás mrazivá noc:
Zdroj: Foto: Predpovede.sk, SHMÚ

ŠTVRTOK - Nad našou oblasťou sa bude nachádzať nevýrazné pole relatívne nižšieho tlaku. Bude polojasno až oblačno. V nižších polohách miestami nízka oblačnosť a ojedinele mrholenie alebo slabé sneženie. Nočná teplota 0 až -6 stupňov Celzia. Denná teplota -2 až +4 stupne Celzia.

Čaká nás mrazivá noc:
Zdroj: Foto: Predpovede.sk, SHMÚ

PIATOK - V silnom západnom prúdení vo vyšších hladinách ovzdušia k nám bude prúdiť teplý a vlhký vzduch. Bude oblačno až zamračené a na väčšine územia sneženie, na juhozápade aj dážď a možnosť poľadovice. Neskôr menej zrážok a menej oblačnosti. Nočná teplota -1 až -7 stupňov Celzia. Denná teplota -1 až +5 stupňov Celzia.

Čaká nás mrazivá noc:
Zdroj: Foto: Predpovede.sk, SHMÚ


Galéria

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, SITA, SHMÚ, miš
FOTO: Thinkstock

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články