Veľký prieskum o vzdelávaní: Toto si Slováci myslia o našich učiteľoch | Topky.sk

Štvrtok, 24. október 2019. Meniny má Kvetoslava, zajtra Aurel.

Veľký prieskum o vzdelávaní: Toto si Slováci myslia o našich učiteľoch

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
04.06.2015 14:43

BRATISLAVA - Ľudia na Slovensku vo všeobecnosti nie sú spokojní s tým, ako učitelia pristupujú k žiakom. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky realizovaného v rámci kampane Chceme vedieť viac o budúcnosti vzdelávania na Slovensku.


Viac než tri štvrtiny (76 %) respondentov si myslia, že by sa prístup učiteľov mal zlepšiť, pričom túto požiadavku formulovali všetky kategórie respondentov. O čosi výraznejšie rodičia so školopovinnými deťmi. Z výsledkov prieskumu taktiež vyplynulo, že traja zo štyroch (71 %) ľudí sú presvedčení, že vyučovanie by malo byť viac postavené na vzájomnej spolupráci medzi samotnými žiakmi. O čosi výraznejšie to podporujú ženy a respondenti vo veku 25-34 rokov.

Takmer polovica (48 %) respondentov si myslí, že do procesu vzdelávania by sa mali intenzívnejšie zapájať aj rodičia. "Na Slovensku sú škola a rodina oddelenými svetmi. Mnohí rodičia sa s učiteľmi stretávajú len na rodičovských združeniach, prípadne, ak v škole vznikne nejaký problém či konflikt. Stále ešte nie sú partnermi pri vzdelávaní detí," uviedla Elena Gallová Kriglerová z kampaňového tímu. Pritom podľa jej slov, rodičia a učitelia poznajú deti z rôznych stránok a mohli by si vzájomne pomáhať pri identifikovaní potrieb a riešení rôznych situácií, ktoré pri vzdelávaní vznikajú.

Z prieskumu vyplynulo, že dvaja z troch respondentov (62 %) podporujú zvýšenie platov učiteľov. Túto požiadavku formulovali viac muži, starší a vysokoškolsky vzdelaní. Najvýraznejšiu podporu si toto opatrenie získalo v Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji, najmenšiu v Žilinskom a Trenčianskom.

Reprezentatívny prieskum verejnej mienky uskutočnila Agentúra TNS Slovakia v dňoch 22.4. – 5. 5. Výberovú vzorku tvorilo 1000 respondentov, ktorí reprezentujú populáciu Slovenska z hľadiska pohlavia, veku (18 – 65 rokov), vzdelania, veľkostných kategórií sídiel a krajského členenia.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: thinkstock.com

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články