Pondelok, 10. máj 2021. Meniny má Viktória, zajtra Blažena.

Slovenský virológ o ebole: Ako sa prenáša a čo ju zabíja?

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: SITA
26.10.2014 14:17

BRATISLAVA - Ebola nemá predpoklady stať sa podľa virológa Fedora Čiampora z Virologického ústavu SAV celosvetovou pandémiou. Dôvodom má byť spôsob prenosu, kontakt s chorým a jeho výlučkami. Ebola sa prenáša priamym kontaktom s krvou, slinami, močom, zvratkami, kontaktom so živými a mŕtvymi nakazenými ľuďmi a voľne žijúcimi zvieratami.


Ochorenie je viazané najmä na infikované opice či hlodavce, ktoré sa nenakazia, no chorobu rozšíria, vysvetlil virológ. Na Slovensku takéto ohniská nie sú, rozdielne od afrických krajín sú aj hygienické návyky a spôsob života. "Je málo pravdepodobné, že by sa ebola pri správnych protiepidemických opatreniach rozšírila," poznamenal.

Podľa Čiampora na Slovensku môže byť jediným zdrojom nákazy iba infikovaný človek, ktorý sa dá veľmi jednoducho izolovať. Ministerstvo zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR informovali, že na prípad pacienta s ebolou je štát pripravený. Slovensko nemá s krajinami postihnutými týmto vírusom priame letecké spojenie, na prevenciu voči šíreniu infekčných chorôb však vyzvalo letecké spoločnosti registrované na Slovensku.

Ebola je ťažké vírusové ochorenie človeka vyvolávajúce akútnu hemoragickú horúčku a často končí smrťou. ÚVZ SR upozorňuje, že sa prenáša aj kontaminovaným materiálom v zdravotníckych zariadeniach či nechráneným pohlavným stykom s uzdravenými pacientmi, a to až tri mesiace po ich vyliečení. Neprenáša sa vzduchom, komármi, manipuláciou s peniazmi, potravinami či plávaním v bazéne. Zabíja ju mydlo, bielidlá, slnečné svetlo, vysoká teplota a sušenie i vypranie šatstva. Proti ebole neexistuje očkovacia látka.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články