Piatok, 7. máj 2021. Meniny má Monika, zajtra Ingrida.

Tichý priznal Trnkovo pochybenie pri bytovke v Bernolákove: Protest proti 28 miliónovému podvodu!

Námestník GP Ladislav Tichý
Námestník GP Ladislav Tichý
Zdroj: SITA
27.11.2012 10:25

BRATISLAVA – Zastupujúci šéf prokuratúry Ladislav Tichý sa nestotožnil s právnym názorom námestníka Generálnej prokuratúry (GP) Dobroslava Trnku v prípade sporu okolo bytovky v Bernolákove.Trnka poslal list jednej zo sporiacich sa strán, v ktorom súhlasí s prevodom bytovky.


Kataster na základe tohto listu umožnil prepis nehnuteľnosti napriek tomu, že Úrad špeciálnej prokuratúry zakázal uznesením akékoľvek narábanie s budovou. „Je to jeho právny názor, ja mám iný,“ povedal dnes Tichý na tlačovej besede. V pondelok zastupujúci šéf prokuratúry zrušil súhlas s prevodom. Zároveň GP podala protest proti prevodu nehnuteľnosti až na tretiu firmu GAPEJA, s.r.o. Kataster o proteste musí rozhodnúť do 30 dní. V prípade úspechu by bytovka skončila u spoločnosti COMMERCIAL DEVELOPMENT INVESTNENT (CDI) so sídlom v Londýne, ktorá vystupuje ako poškodená v trestnoprávnej kauze okolo bytovky. Ak sa kataster s protestom nestotožní, tak ho posunie bratislavskému katastrálnemu úradu.

Tichý si aj pohovoril s Trnkom, prečo k tejto veci došlo a o jeho názoroch na prípad. „Jeho názor je, že postupoval správne,“ dodal Tichý. Podľa neho Trnkovo konanie nemalo negatívne účinky. „Nebola nikomu spôsobená škoda, pretože vec bola vydaná poškodenému, celé trestné konanie nebolo jeho krokom zmarené, teda výsledok, ktorý chcel týmto krokom dosiahnuť, nemal negatívne účinky,“ povedal. Podľa neho sa Trnka možno rozhodol ísť touto cestou, aby sa byty dostali k tým, ktorí za ne zaplatili. Napriek tomu prijal opatrenia. „Rozhodol som sa, že obmedzím jeho právomoc, a to voči špeciálnej prokuratúre,“ povedal Tichý s tým, že o nich bude rozhodovať sám. Trnku neodvolá, pretože podobné rozhodnutia zrušil už aj u iných prokurátorov. Tvrdí, že chce uplatňovať jeden meter. Nevidí ani dôvod na začatie disciplinárneho konania voči Trnkovi.

V kauze sa 9. júna 2010 začalo trestné stíhanie manželov R. Č. a A. Č. Prokurátorka špeciálnej prokuratúry blokovala od 17. júna 2010 nehnuteľný majetok spoločnosti Glance House, do ktorého patrila aj sporná bytovka, aby bol uspokojený nárok CDI. Potom 20. júna podala prokurátorka obžalobu na spomínanú dvojicu za podvod. Podľa žalobkyne neoprávnene disponovali plnou mocou, čo údajne umožnilo, aby došlo k podvodnej zmene spoločníkov a konateľov Glance House. CDI tak podľa návrhu obžaloby vznikla škoda vyše 28 miliónov eur. Trnka vybavil 18. mája 2012 opakované podnety J. Š., ktorá zastupuje poškodenú CDI. Spomínaným listom súhlasil s prevodom nehnuteľnosti na poškodených. V liste však uviedol, že nehnuteľnosti sú naďalej zaistené podľa pôvodného rozhodnutia prokurátorky ŠP.

Správa katastra Senec povolila 22. októbra 2012 vklad vlastníckeho práva k nehnuteľnosti v prospech CDI. Potom však 24. októbra kataster povolil presun nehnuteľnosti na ďalšiu firmu – GAPEJA,s.r.o. Dôvodom protestu prokurátora proti tomuto kroku je údajné porušenie zákona zo strany správy katastra. Podľa prokuratúry správa pochybila, keď nezistila obmedzenie dispozičného práva prevodcu a zároveň nezistila, že vkladové konanie sa v tejto veci riadne nezačalo.


Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články