V košickej zoo merali hady: Jeden z nich bol najväčší aj najnervóznejší | Topky.sk

Pondelok, 18. jún 2018. Meniny má Vratislav, zajtra Alfréd.

V košickej zoo merali hady: Jeden z nich bol najväčší aj najnervóznejší

Zdroj: Miro Vacula
17.07.2017 19:30

KOŠICE – Niekoľkokrát ročne v košickej zoo odmerajú a odvážia rôzne druhy zvierat. V štvrtok (13.7.) prišli na rad hady a korytnačka.


Váženie a meranie patrí medzi základné metódy pri posudzovaní kondičného stavu zvierat. V štvrtok (13.7.) merali hady (anakondu paraguajskú a veľhada kráľovského) a vážili korytnačku leopardiu. Najviac od posledného merania narástla anakonda, ale odborníci sa s ňou i najviac potrápili.  Podľa inšpektora chovu Jozefa Lenarda anakondy sú všeobecne dosť nervózne a agresívne hady. Preto je s nimi potrebné manipulovať opatrne.

V košickej zoo merali
Zdroj: Miro Vacula

"Dosť dlho trvá, kým si zvyknú na manipuláciu a na chovateľa. Často sa stáva, že pohryzú najmä mladé jedince, kým si nenavyknú. Časom si navyknú na chovateľa, pokiaľ sa s nimi dobre zaobchádza. Veľhady kráľovské sú aj kvôli tomu obľúbenejšie v chove u súkromných chovateľov, keďže sú pokojnejšie a veľmi rýchlo si zvyknú na manipuláciu."

Za päť mesiacov jej pribudlo 7 centimetrov a pribrala takmer kilogram. Čiže dnes je dlhá 274 centimetrov a váži 17,08 kg. Veľhad za rovnaké obdobie narástol o 6 cm a pribral zopár dekagramov. Váži okolo 17 kg a je dlhý 245 cm. Korytnačka leopardia Lucy pribrala 100 gramov a váži 6,3 kg. „Na základe výsledkov vieme operatívne prispôsobiť kŕmnu dávku pre každé zviera. Takéto úkony využíva veterinárny lekár aj na posúdenie stavu zvieraťa,“ vysvetlil vedúci zoologického oddelenia Patrik Pastorek. Všetky hady sú mäsožravce, niektoré ako vajcožrút, žerú len vajcia. 


Nástroje k článkuZDROJ: mik
FOTO: Miro Vacula

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články