Veda | Topky.sk - Bleskovky

Utorok, 19. jún 2018. Meniny má Alfréd, zajtra Valéria.

Veda

Nechali ste si ako dieťa odstrániť mandle? Ak áno, máme pre vás zlú správu

Ilustračné foto

Ilustračné foto

pred hodinou

MELBOURNE - Ak patríte k tým, ktorým nechali rodičia v detstve vybrať mandle, pravdepodobne nešlo o šťastné rozhodnutie. Výsledky výskumu vedcov z University of Melbourne sa totiž stavajú proti tonsilektómii. So zistenými skutočnosťami by sa mali oboznámiť najmä tí, ktorí zvažujú, že tento zákrok tiež podstúpia. viac »

FOTO Takto by malo vyzerať dokonalé ľudské telo: Ani nechcite vedieť, ako vzniklo

FOTO Takto by malo
Foto

pred 18 hodinami

LONDÝN - So šokujúcim výtvorom prišla profesorka anatómie Alice Robertsová. Vytvorila prototyp ľudského tela, a to na základe najčastejších sťažností ľudí na fungovanie organizmu. Časti tela, na ktoré ľudia najviac frflú, potom nahradila zvieracími. Jej model je síce pozoruhodný, ale takto by asi nikto z nás vyzerať nechcel. viac »


Dôležité zistenie o obezite: Na toto sa už tuční ľudia nebudú môcť vyhovárať

Dôležité zistenie o obezite:

včera o 16:18

RÍM - Životné prostredie a životný štýl určujú vývoj obezity viac než gény, ktoré sme zdedili. To je hlavný záver, ku ktorému dospel tím vedcov z Milánskej univerzity, ktorého štúdiu zverejnil časopis Physiological Measurement. Obezita je vážnym zdravotným problémom a významným rizikovým faktorom u kardiovaskulárnych chorôb, najmä vo vyspelých krajinách. viac »


Vedci tvrdia, že objavili spôsob, ako liečiť AIDS: Očkovanie raz za štvrťroka

Vedci tvrdia, že objavili

16.06.2018 18:13

HONG KONG - Vedecký tím z Hongkonskej univerzity tvrdí, že možno našiel spôsob, ako "funkčne liečiť" napadnutie vírusom HIV, ktorý vyvoláva syndróm získaného zlyhania imunity (AIDS). Vedci veria, že nová prelomová protilátka by mohla byť používaná pri prevencii i liečbe. O objave informoval odborný časopis Journal of Clinical Investigation. viac »


Vedci urobili zásadný objav: Môže zmeniť metódu pátrania po živote vo vesmíre

Vedci urobili zásadný objav:

16.06.2018 10:07

WASHINGTON - Výskumníci identifikovali viac ako 100 obrích exoplanét (planét mimo Slnečnej sústavy), ktoré môžu mať mesiace s priaznivými podmienkami pre život. Podľa členov tímu, ktorý sa touto otázkou zaoberal, by nová analýza mohla zmeniť metódu pátrania vedcov po živote vo vesmíre, napísal server Space.com. viac »


Vedci varujú: Nastal stav rozpadu a napreduje to alarmujúcim tempom

Vedci varujú: Nastal stav

15.06.2018 13:08

WASHINGTON - Roztápanie sa Antarktídy sa zrýchľuje alarmujúcim tempom - od roku 1992 prišiel tento svetadiel približne o tri bilióny ton ľadu. Tieto hrozivé informácie vyplývajú z najnovšej štúdie medzinárodného tímu glaciológov. viac »


Vedcom sa podarilo takmer nemožné: Zistili, koľko váži Mliečna dráha

Vedcom sa podarilo takmer

14.06.2018 17:13

WASHINGTON - Mliečna dráha má hmotnosť 960 miliárd Sĺnk, tvrdia vedci z Arizonskej univerzity v Tucsone. Zhruba 85 percent hmotnosti pritom tvorí takzvaná temná hmota, upozornil tím na čele s astronómom Ektom Patelom v odbornom časopise The Astrophysical Journal. viac »


Žena (52) trpela nevyliečiteľnou formou rakoviny: Uzdravila sa, TOTO ju zachránilo

Žena (52) trpela nevyliečiteľnou

14.06.2018 08:55

BETHESDA - Judy Perkinsová nemala veľmi na výber, keď sa jej po desiatich rokoch opäť prihlásila rakovina prsníka. Po zlyhaní všetkých dostupných liečebných metód podstúpila experiment a oplatilo sa. Jej prípad vyvrátil doterajšie tvrdenia o tom, že imunoterapia nepomáha, a bližšie bol popísaný v časopise Nature Medicine. viac »


FOTO Génius, ktorý sa zavieral do detskej izby: Keby som bol normálny, na nič by som neprišiel

FOTO Génius, ktorý sa
Foto

13.06.2018 13:20

BLUEFIELD - Americký matematik John Forbes Nash, ktorého vedecké teórie nachádzali uplatnenie v ekonómii, bol známy svojou prácou aj v oblasti teórie hier a diferenciálnej geometrie. Nobelovu cenu za ekonómiu mu udelili v roku 1994 za prínos k teórii hier. Delil sa o ňu s matematikmi Johnom Harsanyim a Reinhardom Seltenom. V stredu 13. júna uplynie ... viac »


Prekvapivé zistenie vedcov vyvrátilo predošlý omyl: Aha, čo majú Jupiter a Zem spoločné

Prekvapivé zistenie vedcov vyvrátilo

12.06.2018 08:42

PRAHA - Oblohu planéty Jupiter často križujú blesky a dokonca sú tým pozemským oveľa podobnejšie, než sa predpokladalo, zistili vedci z Ústavu fyziky atmosféry Akadémie vied ČR. Článok o ich objave vyšiel vo štvrtok v prestížnych odborných časopisoch Nature a Nature Astronomy. Podieľali sa na ňom Ondřej Santolík a Ivana Kolmašová z oddelenia kozmickej ... viac »


Veľká ŠTATISTIKA výskytu rakoviny vo svete: Toto ľudí zabíja najviac

Veľká ŠTATISTIKA výskytu rakoviny

11.06.2018 08:55

WASHINGTON - Výskyt onkologických ochorení vo svete je čoraz častejší. Vedci z Washingtonskej univerzity skúmali, v ktorých krajinách sa rakovina objavuje najčastejšie a výsledky svojej štúdie následne zverejnili v časopise JAMA Oncology. Pri niektorých typoch rakoviny sa síce podarilo znížiť úmrtnosť, no na druhej strane zas pribúdajú nové typy. viac »


Najčítanejšie články

Online hry

pauzicka.sk

Legends of Honor

Legends of Honor

V Legends of Honor ti pôjde len o jedno - uspieť ako mág, bojovník alebo lúpežník.Seafight

Seafight

Vyplávaj za dobrodružstovm na šíre more a zbieraj tajomné poklady sveta.