Kultúra - novinky zo sveta kultúry | Topky.sk

°C

Streda, 21. október 2020. Meniny má Uršula, zajtra Sergej.

Kultúra

Dvoch komikov zo Silných rečí spojili práve kríza. Takto sa dali dokopy!

pred 5 hodinami

Keď máte skupinu 20 ľudí, z ktorých 18 je zadaných a 2 sú nezadaní, zhodou okolností heterosexuálny muž a žena, aká je pravdepodobnosť, že títo dvaja ľudia sa dajú dokopy? Joe Trendy: „Aj keby bola situácia „normálna“, určite sa dáme dokopy, lebo nie sme normálni.“ viac »

Trailer k očakávanému seriálu WandaVision fanúšikov poriadne poplietol: Marvel začína svoju štvrtú fázu

Trailer k očakávanému seriálu
Video

10.10.2020 11:30

BRATISLAVA - Obľúbený svet Marvelu, s ktorým sú neodmysliteľne spätí ikonickí superhrdinovia a dlho očakávané filmy je pripravený na ďalší krok. Odkedy vyšiel film Avengers: Endgame, na ktorí mnohí čakali a ktorý bol obrovským kinohitom prešlo už niekoľko dlhých mesiacov. viac »


Michaela Antalová vydá s kapelou Mikoo album v nórskom Jazzland Recordings

Michaela Antalová vydá s

09.10.2020 15:00

OSLO - Nórsko-česko-slovenské kvarteto Mikoo inovatívne prepája ambientné pesničkárstvo a záujem hudobníkov o experimentálne polohy, čím vytvára nový kontemplatívny hudobný žáner. Kapelu založili v roku 2016 v nórskom Osle štyria hudobní improvizátori, pohybujúci sa vo svete subtílnych zvukov a spájajúci repetitívnosť a minimalistickú štruktúru s pesničkovou formou. viac »


Manifest SPOLU ZA KULTÚRU upozorní na neúnosnú situáciu aj odkryje príbehy ľudí

Manifest SPOLU ZA KULTÚRU
Foto

09.10.2020 11:00

BRATISLAVA – Zástupcovia slovenskej kultúrnej obce a kreatívneho priemyslu sa spojili a na 14. októbra 2020 pripravujú podujatie SPOLU ZA KULTÚRU. Pokojná manifestácia sa začne na bratislavskom Námestí SNP pričom nasledovať budú ďalšie akcie po celom Slovensku. viac »


FANTASTICKÉ optické ilúzie podvedú váš zrak a zabavia celú rodinu

FANTASTICKÉ optické ilúzie podvedú
FotoVideo

09.10.2020 08:00

Odfoťte sa ako surfujete so žralokom! V Triplande môžete liezť po skale či ľadovci alebo lietať vo vesmíre. Doprajte si rodinný deň plný zábavy, z ktorého si odnesiete nielen nádherné fotky. Svet optických klamov a ilúzií si užijete bez ohľadu na vek, od detí až po seniorov. Viac info v článku. viac »


Nezabudnuteľný český herec: Namiesto priameho prenosu skončil v nemocnici... Na druhý deň zomrel

Nezabudnuteľný český herec: Namiesto

09.10.2020 00:01

PRAHA - Vladimír Menšík bol jeden z najlepších a najnadanejších filmových hercov známy svojou spontánnosťou, živelnosťou, improvizačnými schopnosťami, aj vysokou profesionalitou. Jeho smrť všetkých šokovala. Mal účinkovať v priamom prenose, odkiaľ mu do nemocnice želali skoré uzdravenie... No na druhý deň svoj boj o život prehral. viac »


Pokojná manifestácia Spolu za kultúru odštartuje 14. októbra na Námestí SNP

Pokojná manifestácia Spolu za

08.10.2020 15:00

BRATISLAVA - Zástupcovia slovenskej kultúrnej obce a kreatívneho priemyslu sa spojili a na stredu 14. októbra pripravujú podujatie Spolu za kultúru. Manifestácia sa začne o 17:00 na bratislavskom Námestí SNP, pričom nasledovať budú ďalšie akcie po celom Slovensku. Podujatie bude pokojné, dôstojné a väčšiu časť aj úplne tiché - ako symbol umlčania kultúry. viac »


Zombieland je legendou medzi zábavnými horormi: Vedel si o ňom týchto 20 zaujímavých faktov?

Zombieland je legendou medzi
Video

08.10.2020 11:30

BRATISLAVA - Zombieland už bezpochyby môžeme nazvať klasikou svojho žánru. V tejto hororovej komédii prevzali nad naším svetom nadvládu zombie. Existuje však skupina preživších vedená Tallahasseem (Woody Harrelson), ktorá sa snaží nájsť úkryt pred nemŕtvymi. viac »


Nemám sa s kým hrať: Gitarista z Medial Banana prekvapuje inštrumentálne bohatým debutom

Nemám sa s kým

06.10.2020 17:00

RECENZIA - V bočných projektoch si zvyknú muzikanti plniť svoje tajné sny, ktoré s ich domovskými kapelami až tak veľa spoločné nemajú. Platí to aj o Petrovi Zajačekovi z populárnej reggae kapely Medial Banana, ktorý si koncom leta pripísal na konto debutový album s kvalitnou inštrumentálnou hudbou s presahmi do rôznych žánrov. viac »


Futurama je seriál, ktorý si obľúbili milióny ľudí po celom svete: Pozri sa na nálož 50 zaujímavostí, ktoré o nej musíš poznať

Futurama je seriál, ktorý
Video

06.10.2020 11:30

BRATISLAVA - Kto by nepoznal seriál Futurama. Ide o americký animovaný seriál, ktorý vytvorili Matt Groening a David X. Cohen, známi autori fenomenálneho seriálu Simpsonovci. Seriál sa odohráva v Novom New Yorku v roku 3000. Bol uvedený televíznou sieťou FOX, kde bol vysielaný 28. marca 1999 až 10. augusta 2013. viac »


Otvorený list adresovaný predsedovi vlády SR, pánovi Igorovi Matovičovi

Otvorený list adresovaný predsedovi

05.10.2020 15:00

Vážený pán premiér, píšeme Vám v mene ľudí, ktorí vo vyššom záujme, v záujme zdravia a životov ostatných občanov našej krajiny, sedem mesiacov nemohli, nemôžu a ďalšie mesiace ani nebudú môcť vykonávať svoju prácu v normálnom režime. viac »


Nová tvár českej hudobnej scény Adéla Michálková predstavuje druhý singel

Nová tvár českej hudobnej

04.10.2020 15:00

Česko - Adela Michálková sa na hudobnej scéne predstavila z kraja tohto roku svojou prvotinou Věrná peřinám. Teraz prichádza s drým singlom z pripravovaného debutového albumu, nad ktorého vznikom bdie uznávaný český producent Boris Carloff. Album, ktorý sa bude pohybovať v žánri popovej hudby s elektronickými aranžmánmi, vyjde na začiatku roku 2021. viac »


Z Československa zachránil pred nacistami stovky detí: Slávny oscarový herec si zahrá v dráme o holokauste

Z Československa zachránil pred

04.10.2020 11:30

BRATISLAVA - Druhá svetová vojna je obdobím, ktoré považujú mnohí za zaujímavé z rôznych dôvodov. Vojnové filmy tak majú úspech nielen medzi staršou generáciou ale aj medzi mladými. Táto téma im dáva nové poznatky a tiež umožňuje spraviť si názor na veci, s ktorými sa stretávajú aj v dnešnom svete. viac »


Supraphon vydáva kultový album Václava Neckářa Planetárium v reedícii na 2LP

Supraphon vydáva kultový album

03.10.2020 15:00

PRAHA - Tento mesiac oslávi legendárny český spevák Václav Neckář 77. narodeniny. Pri tej príležitosti vydáva vydavateľstvo Supraphon vítanú reedíciu Neckářovho kultového projektu Planetárium na dvoch vinyloch. viac »


FOTO: V rámci iniciatívy #WeMakeEvents svietili na červeno aj slovenské budovy

FOTO: V rámci iniciatívy

02.10.2020 15:00

BRATISLAVA - V stredu 30. septembra prebehlo ďalšie kolo globálnej výzvy s názvom Red Alert, ktorú organizuje medzinárodná iniciatíva #WeMakeEvents. Tentoraz sa do nej zapojilo viacero slovenských klubov, kultúrnych centier, divadiel a firiem pracujúcich v kultúrnom a kreatívnom priemysle, ktorý je aj u nás veľmi výrazne zasiahnutý protipandemickými opatreniami. viac »


RECENZIA Sociálne siete ničia život človeku aj spoločnosti: Dokument od Netflixu je absolútnou povinnosťou pre každého

RECENZIA Sociálne siete ničia

02.10.2020 11:30

BRATISLAVA - Keď sa povie dokument, mnohí utekajú kade ľahšie. Pravdou však je, že existuje mnoho fantastických dokumentárnych filmov, ktoré ti môžu zmeniť život (minimálne teda aspoň pohľad naň). Nie, nebudú v nich poletovať superhrdinovia a nečakaj ani veľké explózie, toto bude tvrdá pravda, ktorá ti môže otvoriť oči. viac »


Medzinárodná iniciatíva #SaveTheNight podporila 56 českých a slovenských dídžejov

Medzinárodná iniciatíva #SaveTheNight podporila

01.10.2020 15:00

Celosvetová iniciatíva #SaveTheNight vznikla, aby v časoch pandémie pomohla tým, ktorí za normálnych okolností tvoria nočný život, vyberajú tú správnu selekciu hudby a starajú sa o to, aby v hudobných kluboch bola poriadna atmosféra. Na dídžejov sa totiž v rámci rôznych zbierok a opatrení zabudlo. viac »


Praha centrom diania v Hollywoodskych filmoch: Pozri sa, aké pecky sa nakrúcali v hlavnom meste Česka

Praha centrom diania v
Video

30.09.2020 11:30

PRAHA - Prahu môžeme s čistým svedomím označiť za metropolu. Žije v nej 1,3 milióna obyvateľov, je centrom diania v Českej republike a poznajú ju bez väčších problémov aj za veľkou mlákou. Nehovoriac o tom, že je nádherná. viac »


Už je to tu! Prvý umelec verejne oznámil finančné problémy: Zahrajko zo Spievankova ide robiť šoféra

Richard Čanaky

29.09.2020 15:00

BRATISLAVA - Zrušenie hromadných podujatí v kultúre pre koronu spôsobilo existenčné problémy mnohým umelcom. Mnohí sú v zúfalej situácií a už nemajú z čoho platiť bežné účty. A preto sa rozhodli konať a skúšajú zarábať, ako sa len dá. Príkladom je Richard Čanaky známy ako Zahrajko zo Spievankova. viac »


Všestranný hudobník David Koller vstúpil do radov šesťdesiatnikov

Všestranný hudobník David Koller

29.09.2020 15:00

Ćesko - Spevák, skladateľ, bubeník, gitarista a producent David Koller je známy predovšetkým ako líder skupiny Lucie, pôsobil však napríklad i v legendárnom Pražskom výběre a podieľal sa na množstve ďalších projektov - vrátane najnovšieho albumu kapely Progres 2 Tulák po hvězdách. Hviezda českého bigbítu oslávila v nedeľu 27. septembra svoje 60. narodeniny. viac »


Kultúra a šport na Slovensku nad priepasťou: Samé obmedzenia a zákazy – za vyše polroka žiadna pomoc!

Kultúra a šport na

29.09.2020 11:00

V sektore kultúry pracuje niekoľko sto tisíc ľudí. Napriek tomu, že organizátori kultúrnych či športových podujatí splnili všetky opatrenia, ktoré sa od nich požadovali, sú stále najviac bičovaní. A to napriek tomu, že neexistujú dáta dokazujúce, koľko ľudí sa nakazilo na profesionálne usporadúvaných podujatiach. Stane sa z kultúry a športu obetný baránok? ... viac »


Najčítanejšie články