Pondelok6. máj 2024, meniny má Hermína, zajtra Monika

Švajčiarsko ponúka pomoc pri zachovaní mieru: Vyjednávač medzi KĽDR a Spojenými štátmi

(Zdroj: TASR/AP Photo/Wong Maye-E)

ŽENEVA - Švajčiarsko by na seba mohlo vziať úlohu sprostredkovateľa v prípadných rokovaniach o mierovom urovnaní napätej situácie na Kórejskom polostrove. V utorok to navrhla švajčiarska prezidentka Doris Leuthard. Švajčiarsko tradične zastupuje záujmy Spojených štátov v krajinách, ktoré s Američanmi nemajú priame diplomatické styky, ako sú napríklad Irán alebo Kuba.

"Sme pripravení ponúknuť naše služby v oblasti vyjednávania. Najbližšie týždne ukážu, ako dokážu využiť svoj vplyv pri riešení tejto krízy Spojené štáty a Čína," vyhlásila švajčiarska prezidentka.

Leuthard vyslovila domnienku, že sa komunistická Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) intenzívnymi raketovými testami a zostrenou rétorikou iba pokúša provokovať a v skutočnosti nie je jej zámerom vyvolať vojnu. "Možnože sú severokórejské akcie len pozvánkou k dialógu. Uvidíme," povedala švajčiarska prezidentka.

Švajčiarsko má silnú tradíciu aj v organizovaní medzinárodných konferencií, na ktorých sa švajčiarski a svetoví diplomati pokúšajú nájsť diplomatické riešenie hroziacich či prebiehajúcich medzištátnych konfliktov. Zainteresovanie Švajčiarska do riešenia krízy v súvislosti s KĽDR by podľa agentúry AP mohlo mať logiku aj z ďalšieho dôvodu. Práve v tejto nezávislej alpskej krajine totiž v minulosti študoval severokórejský vodca Kim Čong-un.

Peking násilie odmieta

Čína je pevne odhodlaná uplatňovať mierové metódy riešenia napätej situácie na Kórejskom polostrove a odmieta akékoľvek kroky zamerané na vyvíjanie vojenského tlaku na Severnú Kóreu. Vyhlásil to dnes na brífingu hovorca čínskeho rezortu diplomacie, ktorého cituje agentúra TASS.

Na otázku, či by mohla Čínska ľudová oslobodzovacia armáda v prípade eskalácie konfliktu vtrhnúť do KĽDR, hovorca Keng Šuang reagoval, že "ide o hypotetickú otázku, na ktorú je ťažké odpovedať". "Veľa ráz predtým sme už povedali, že vojenské metódy nie sú medzi spôsobmi, ktoré Čína považuje za riešenie tejto situácie," dodal.

Hovorca ďalej podotkol, že reakcia svetového spoločenstva na šiestu severokórejskú jadrovú skúšku nebola jednoznačná a táto záležitosť by sa mala i napriek komplikovanosti riešiť iba mierovou cestou.

Pchjongjang v nedeľu oznámil úspešný test svojej vodíkovej bomby, ktorú je možné inštalovať ako hlavicu na medzikontinentálnu balistickú strelu. Skúška vyvolala ostrú reakciu z celého sveta. Zatiaľ čo Čína tento krok odsúdila, Južná Kórea a Spojené štáty nevylúčili možnosť vojenskej odozvy, uvádza TASS.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo všetky strany na okamžité obnovenie dialógu a rokovanie s tým, že je to jediná nádej na nájdenie komplexného riešenia situácie na Kórejskom polostrove.

Viac o téme: USASeverná KóreaKĽDRJužná Kórea
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu