Streda21. február 2024, meniny má Eleonóra, zajtra Etela

Banky predali za dva týždne vyše 700 tisíc eurobalíčkov

BRATISLAVA - Banky predali od 1. decembra do 12. decembra tohto roka z celkového množstva 823 tis. štartovacích balíčkov viac ako 700 tis. kusov. Agentúru SITA v pondelok informovala hovorkyňa Národnej banky Slovenska (NBS) Jana Kováčová s tým, že NBS v tomto týždni predáva verejnosti približne 10 % svojich zásob.

NBS v minulom týždni podľa nej doplnila zásoby bánk o 90,05 tis. kusov štartovacích balíčkov, pričom pôvodný počet predstavoval 1,2 mil. kusov. Pri ich dodaní menová banka využila prípustnú výrobnú toleranciu v zmysle zmluvy medzi NBS a Mincovňou Kremnica o výrobe a dodávke eurových mincí.

Na základe výkazov bánk k 12. decembru, ktoré má NBS k dispozícii, všetky banky, ktoré predávali štartovacie balíčky, k tomu istému termínu nimi disponovali a žiadna banka neinformovala o tom, že by predaj štartovacích balíčkov kvôli ich nedostatku zastavila. Akým kľúčom a v akom množstve banky balíčky distribuujú v rámci svojej siete a predajných miest, je podľa Kováčovej individuálnym rozhodnutím každej banky.

Centrálna banka pripomína, že štartovacie balíčky sú len jednou z možností ako získať eurovú hotovosť. Subjekty, ktoré potrebujú na prvé dni väčšie množstvo hotovosti a neuzavreli s bankami dohodu o predzásobení, môžu využiť výmenu hotovosti v komerčných bankách. Občania SR budú môcť od. 1. januára 2009 získať eurovú hotovosť nasledujúcimi spôsobmi: výplatou výdavku v eurách pri platbách v obchodoch, výberom hotovosti z účtu alebo vkladnej knižky, výplatou mzdy alebo dôchodku, bezplatnou hotovostnou výmenou eur v bankách, pričom bankomaty od 1. januára 2009 budú vydávať eurové bankovky a duálny obeh bude prvých šestnásť dní v januári budúceho roka.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu