Duchovní budú mať od januára vyšší plat | Topky.sk

°C

Utorok, 19. november 2019. Meniny má Alžbeta, zajtra Félix.

Duchovní budú mať od januára vyšší plat

03.11.2007 09:46

BRATISLAVA - Základné platy duchovných by sa mali od januára zvýšiť o štyri percentá. Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády, ktoré pripravilo ministerstvo kultúry.


Najnižší plat duchovného s menšou ako trojročnou praxou tak po novom roku bude 7 006 korún. Naopak najvyšší plat môže dosiahnuť duchovný po 30 rokoch služby a to vo výške 18 472 korún.

Štát poskytuje cirkvám a náboženským spoločnostiam v súčasnosti len finančné prostriedky na platy duchovných a prevádzkových zamestnancov riadiacich orgánov cirkví, na príslušné odvody do poistných fondov za zamestnávateľa a čiastočne na prevádzku ústredí. Nárok na príspevok zo štátneho rozpočtu na platy duchovných a prevádzku ústredia si neuplatňujú z prevažne vieroučných dôvodov štyri subjekty: Náboženská spoločnosť Jehovovi svedkovia v Slovenskej republike, Kresťanské zbory na Slovensku, Novoapoštolská cirkev v Slovenskej republike, Cirkev Ježiša Krista Svätých neskorších dní v Slovenskej republike a Bahájske spoločenstvo v Slovenskej republike. Cirkev adventistov siedmeho dňa - Slovenské združenie požaduje štátny príspevok len na chod cirkevného ústredia.

Výšku platu duchovných cirkví a náboženských spoločností určuje nariadenie vlády o úprave osobných pôžitkov poskytovaných duchovným cirkví a náboženských spoločností, pričom duchovnému patrí základný plat podľa stupnice, ktorá je súčasťou predmetného nariadenia. Na ocenenie vysokej kvality výkonu môže príslušná cirkev zvýšiť príslušný tarifný plat duchovného až o 30 %. Duchovnému patrí aj hodnostný prídavok určený rozpätím v závislosti od skupiny funkcie, ktorú vykonáva v rámci duchovenskej činnosti.

K 31. decembru 2006 bol evidovaných 3476 duchovných financovaných z prostriedkov štátneho rozpočtu, pričom priemerný plat duchovného bol 12 426 korún.

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články