Piatok12. apríl 2024, meniny má Estera, zajtra Aleš

Do kín prichádza letné filmové osvieženie - Loli paradička

Loli Paradička PR článok Zobraziť galériu (5)
Loli Paradička (Zdroj: Forum film)

Tridsať rokov po Pásla kone na betóne vznikol prvý autorský celovečerný film, ktorý pochádza výlučne z východného Slovenska. 18. júla vstupuje do slovenských kín Loli paradička

Táto originálna romantická komédia si už stihla získať srdcia divákov na košickom Artfilm Feste, odkiaľ si odniesla Divácku cenu. Celé to vymyslela, režírovala a produkovala prešovská rodina Staviarskych. „Loli paradička je príbeh o láske, nádeji a trpkosti života,“ hovorí Víťo Staviarsky, laureát a niekoľkonásobný finalista ceny Anasoft Litera, ktorý je spolu so synom Richardom scenáristom a režisérom filmu. O strih filmu sa postaral ďalší syn Juraj a producentskú a produkčnú taktovku držala v ruke dcéra Marka. 

Loli Paradička
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: Forum film)

Hlavnými hrdinami Loli paradičky sú Milan, jarmočný predavač cukroviniek, a Veronka, ktorá mu ukradla dva turecké medy. Zľutuje sa nad ňou a kúpi jej obed. Medzi oboma to zaiskrí a po búrlivej noci v lacnej ubytovni na okraji mesta sa do seba zaľúbia a začnú si plánovať spoločný život. Veronke neprekáža, že Milan nemá nohu. Milanovi zas neprekáža, že Veronka je Rómka.

V Loli paradičke hrajú takmer výlučne východoslovenskí herci. V úlohe Veronky vystupuje Kamilka Mitrášová, študentka Konzervatória Jozefa Adamoviča v Košiciach, jej filmového partnera Milana stvárnil Michal Iľkanin, herec divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove. Vo vedľajších úlohách hrajú napríklad  Michal Solltész zo Štátneho divadla v Košiciach a Kveta Stražanová, herečka Divadla Jonáša Záborského v Prešove.

Loli Paradička
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: Forum film)

 Východniarsku autentickosť filmu znásobuje mnoho dialógov v šarišskom nárečí. „Náš film o východniaroch je určený všetkým Slovákom, ktorí si chcú v kine príjemne oddýchnuť,“ povedal Richard Staviarsky. Absolvent filmovej a televíznej réžie na VŠMU v Bratislave má rád humor, o čom svedčí aj jeho FB stránka Glupe reči, kde stvárňuje niekoľko vymyslených charakterov (postavičiek), ako je napríklad známy Ďodik hasič z Kendíc.

Loli Paradička
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: Forum film)

Prioritne sa spolu s otcom živia ako jarmoční predavači zábavných a svietiacich hračiek. Práve toto prostredie ich inšpirovalo k napísaniu Loli paradičky. „Predobraz Milana a Veronky sme nachádzali na mnohých jarmokoch. Rovnako aj ďalšie vtipné postavy a postavičky, ktoré sme umiestňovali do nášho príbehu,“ vysvetľuje R. Staviarsky. Atmosféru filmu zvýrazňuje aj jeho hudba, ktorej autormi sú Víťo Staviarsky a Štefan Cína. Interpretuje ju skupina Ľudová hudba Štefana Cínu. Spolu s filmom príde o niekoľko dní do distribúcie aj jeho knižná podoba pod názvom Kšeft a chýbať nebude ani filmový soundtrack.

Loli Paradička
Zobraziť galériu (5)
 (Zdroj: Forum film)

-Reklamná správa-

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu