Sobota9. december 2023, meniny má Izabela, zajtra Radúz

Pozrite, čo sa stane v piatok trinásteho 2029: Vedci prehovorili, reálna hrozba pre Zem?!

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

WASHINGTON - Apophis je asteroid, ktorý bol v roku 2004 známy ako potenciálna hrozba pre Zem. V nasledujúcom storočí sa síce so Zemou nezrazí, ale jeho vplyv na vedu bude obrovský. Našu planétu tesne minie 13. apríla 2029, kedy preletí len vo vzdialenosti 31 000 kilometrov, čo je bližšie ako väčšina geosynchrónnych satelitov a desaťkrát bližšie ako Mesiac.

Spočiatku si vedci neboli istí, či prelet Apophisu povedie ku kolízii so Zemou. Jeho priemer sa odhaduje asi na 340 metrov. Ak by zasiahol planétu, mohol by spôsobiť jej vážne poškodenie. Spozorovaný bol počas vzdialeného preletu v marci 2021, pripomína Space.com. Asteroid bol dlho na vrchole zoznamu rizík Európskej vesmírnej agentúry i NASA. V roku 2021 ho však odtiaľ odstránili, pretože astronómovia dospeli k záveru, že nepredstavuje žiadnu hrozbu  pre Zem minimálne nasledujúce storočie. Vedci však stále nemôžu vylúčiť možnosť, že by gravitačné účinky Zeme mohli ovplyvniť asteroid takým spôsobom, že jeden z jeho ďalších preletov by mohlol viesť k nárazu.

"Apophis patrí do kategórie potenciálne nebezpečných asteroidov - asteroidov s obežnými dráhami, ktoré ich zanesú do blízkosti Zeme v budúcich storočiach. To, čo robí Apophis potenciálne nebezpečným asteroidom je to, že sa mu podarí najbližšie priblíženie k Zemi zo všetkých veľkých asteroidov tohto desaťročia. Ale najdôležitejšou vecou je, že Zem minie Zem," povedal planetárny vedec z Massachusetts Institute of Technology (MIT) Richard Binzel. Aj keď Apophis tak skoro Zem nezasiahne, veľmi sa k nej priblíži 13. apríla 2029, čo je piatok trinásteho. Keďže Apophis je taký obrovský, bude veľmi jasný, takže viac ako dve miliardy ľudí na východnej pologuli ho bude môcť vidieť voľným okom. 

Nebezpečenstvo Apophisu

Astronómovia Roy A. Tucker, David J. Tholen a Fabrizio Bernardi objavili Apophis 19. júna 2004 pri práci na Národnom observatóriu Kitt Peak v Arizone. Kvôli technickým problémom a nepriaznivým poveternostným podmienkam ho ale mohli pozorovať len ​​dva dni. Vzrušenie z objavu sa zmenilo na obavy, keď výskumníci vypočítali, ako blízko obežná dráha privedie asteroid k Zemi. Existuje 2,7-percentná šanca, že objekt zasiahne Zem v roku 2029. 

V roku 2006 bola pravdepodobnosť, že Apophis zasiahne Zem v roku 2029, vyvrátená ďalšími výpočtami. Budúce možné dopady, napríklad prelet asteroidu v roku 2068, už ale nie je možné úplne vylúčiť. Cesta Apophisu po roku 2029 bude závisieť od toho, ako zemská gravitácia zmení jeho obežnú dráhu. 

Čo ak Apohis do Zeme narazí?

Predpovedať efekt asteroidu podobného Apophisu, keby zasiahol Ze, nie je jednoduché. V geologických záznamoch našej planéty sa nič podobné nenachádza. Iné objekty boli buď oveľa väčšie, ako napríklad asteroid, ktorý pred 66 miliónmi rokov vyhubil dinosaurov, alebo oveľa menšie. Sú tu ešte faktory ako veľkosť, hustota a hmotnosť asteroidu či uhol a rýchlosť dopadu. "Veľkosť a rýchlosť sú hlavnými faktormi, ale dôležitá je aj povaha cieľového miesta. Ak dôjde k nárazu v oceáne, môže spôsobiť nebezpečné cunami, na súši sa tas vyprodukuje oveľa viac vyvrhnutého prachu. A, samozrejme, hlavným faktorom je, ako blízko k dopadu dôjde k ľudskej populácii," priblížil profesor na Katedre vedy a inžinierstva Zeme na Imperial College London Gareth Collinse-maile.

Ak by Apophis narazil do Zeme rýchlosťou 72 000 km/h, čo je priemerná rýchlosť asteroidov, uvoľnená energia by dosiahla asi desať miliárd joulov. To zodpovedá výbuchu globálneho jadrového arzenálu. Bolo by to asi 100 000-krát viac ako energia Čeľabinského meteoru a miliónkrát viac energie ako bomby zhodené na Hirošimu.

"Najhorší scenár by bol, ak by k dopadu asteroidu došlo v blízkosti veľkého populačného centra alebo blízko husto osídleného pobrežia," povedal Collins. Ak by k tomu došlo, v dôsledku sekundárnych efektov (prudké otrasy zeme, intenzívne tepelné žiarenie a atmosférické rázové vlny) by vznikli ničivé následky. 

Viac o téme: AsteroidPiatok trinástehoZemApophis
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu