Utorok, 18. máj 2021. Meniny má Viola, zajtra Gertrúda.

Nová štúdia: Riziko nákazy KORONAVÍRUSOM je až päťkrát väčšie u týchto ľudí

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: pixabay.com
18.04.2021 21:43

LONDÝN - U príslušníkov amerického námorníctva, ktorí predtým neprekonali COVID-19, je zhruba päťkrát väčšie riziko nákazy než u tých, ktorí už ochorenie majú za sebou. Vyplýva to zo štúdie, ktorej výsledky zverejnil časopis Lancet Respiratory Medicine.


V nej sa ďalej uvádza, že zhruba desať percent sledovaných mladých mužov, ktorí sa už raz z infekcie vyliečili, sa infikovali aj druhýkrát. "Infekcia z minulosti nezaručuje imunitu, očkovanie je preto naďalej zásadné. Medzi 189 séropozitívnymi účastníkmi ich devätnásť malo najmenej jeden pozitívny PCR test na SARS-CoV-2 počas nasledujúcich šiestich týždňov," zistili vedci. 

Nová štúdia: Riziko nákazy
Zdroj: Getty Images

U členov námorníctva, ktorí sa infikovali dvakrát, pritom bola nižšia hladina protilátok a menej neutralizačných protilátok v porovnaní so skôr infikovanými, u ktorých sa nákaza už znovu nevyskytla. "Hoci protilátky vytvorené prvou infekciou do značnej miery chránia, nezaručujú účinnú neutralizačnú aktivitu voči SARS-CoV-2 alebo imunitu pred následnou infekciou," upozorňuje výskum

Experti varujú pred týmto liekom: Nikdy ho neužívajte na ochorenie COVID-19!

Analýza bola súčasťou štúdie, ktorá zahŕňala prevažne mužských námorníkov vo veku od 18 do 20 rokov. Iná štúdia, ktorú The Lancet publikoval v marci, odhalila, že väčšina ľudí, ktorí už mali COVID-19, je chránená pred opätovnou nákazou po dobu najmenej šesť mesiacov. Starší ľudia sú však podľa vedcov k reinfekcii náchylnejší než mladší. 


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/np ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články