°C

Štvrtok, 22. október 2020. Meniny má Sergej, zajtra Alojzia.

Desivá predpoveď vedcov: Do 15 rokov zrejme zmizne jedna z pých Talianska

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
18.09.2020 08:28

RÍM - Ľadovec na hore Marmolada, najvyššom vrchole talianskych Dolomitov, by mohol kvôli globálnemu otepľovaniu do pätnástich rokov zmiznúť. Informovala o tom agentúra ANSA s odvolaním sa na výskum vedcov z univerzity v Padove. Ide pritom o obľúbenú lyžiarsku lokalitu.


Pred desiatimi rokmi strácal ľadovec ročne päť hektárov zo svojej rozlohy, za posledné tri roky to bolo zakaždým deväť hektárov. Príčinou nie sú len vysoké teploty, pripomenul profesor Mauro Varotto. Z ľadovca ubúda, pretože sa zmenšil jeho objem a už to nie je "živý systém". Akonáhle je hrúbka podľa Varotta menšia ako jeden alebo dva metre, povrch ľadovca sa začne narušovať. "Ľadovec za posledných 70 rokov stratil viac ako 80 percent svojho objemu," konštatoval Aldin Bondesan, ktorý v oblasti koordinuje spoločnosti glaciológov. "Možno mu zostáva len 15 rokov života," dodal. V roku 1954 mal ľadovec 95 miliónov štvorcových metrov a od tej doby sa zmenšil na terajších 14 miliónov štvorcových metrov. 

Desivá predpoveď vedcov: Do
Zdroj: Getty Images

Počas prvej svetovej vojny v ľadovci vykopali labyrint ľadových tunelov rakúski vojaci. Odhaduje sa, že tunely sa nachádzali až v hĺbke päťdesiatich metrov. Vojaci sa spustili dolu trhlinami a vydlabali dvanásť kilometrov chodieb, ktoré tvorili legendárne ľadové mesto. Taliansko vyhlásilo vojnu Rakúsku v roku 1915, aby na habsburskej ríši získalo územia, ktoré si nárokovalo. V snahe preraziť rakúsku líniu napadli talianske jednotky rakúskych vojakov v zákopoch na svahoch Marmolady. Ľadové mesto sa im ale nikdy dobyť nepodarilo a v roku 1917 bolo Taliansko nútené stiahnuť svoje vojsko z celého regiónu. 

Vedci upozorňujú, že ľadovce sa topia podľa najhoršieho scenára: Prekonáva to všetky naše predpovede

Topiaci sa ľad z času na čas odhalí nejaké svedectvo o vojnových časoch: mŕtveho vojaka, sklady potravín, nocľahárne zostavené z drevených trámov, zbrane alebo osobné veci.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články