°C

Štvrtok, 29. október 2020. Meniny má Klára, zajtra Šimon, Simona.

V Alpách hrozí pohroma: Evakuácia desiatok ľudí kvôli topiacemu ľadovcu!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: youtube/euronews
07.08.2020 08:18

RÍM - V talianskej časti alpského údolia Val Ferret evakuovali preventívne asi sedem desiatok ľudí, vrátane 50 turistov, a uzavreli miestnu cestu kvôli riziku odtrhnutia časti ľadovca Planpincieux. Informovala o tom dnes agentúra ANSA. Evakuáciu nariadil starosta obce Courmayeur po stredajšej schôdzi s odborníkmi, ktorí tento topiaci ľadovec na talianskej strane najvyššieho európskeho masívu Mont Blanc dlhodobo sledujú.


Starosta obce Courmayeur, ktorá má asi 2700 obyvateľov, Stefano Miserocchi nariadil evakuáciu asi tridsiatich domov v časti údolia kvôli riziku topenia ľadovca v očakávaní vyšších teplôt. S evakuáciou pomáhajú policajti, požiarnici, lesníci a miestny Červený kríž. "Pre miestnych i turistov nájdeme nové ubytovanie," povedal Miserocchi.

V Alpách hrozí pohroma:
Zdroj: youtube/euronews

Už vlani v septembri experti varovali, že z ľadovca Planpincieux by sa mohlo odtrhnúť až 250 000 kubických metrov ľadu. Aj vtedy uzavreli tamojšie úrady až do 13. novembra časť údolia Val Ferret.

Alarmujúce zistenie o Alpách: Topia sa desivou rýchlosťou, takto budú vyzerať v budúcnosti

Európa zaznamenala podľa niektorých glaciológov za posledných päť rokov najvyšší úbytok ľadovcov od 50. rokov minulého storočia, kedy sa začalo s meraním. Podľa štúdie vedcov z Erlangensko-Norimberskej univerzity zverejnenej tento rok v júni zmizla z alpských ľadovcov v dôsledku klimatických zmien od prelomu milénia približne šestina ľadu.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články