°C

Pondelok, 25. január 2021. Meniny má Gejza, zajtra Tamara.

Archeológovia v Turecku odhalili existenciu záhadného starovekého kráľovstva

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Youtube/Киноклуб Валерия Шанина
02.07.2020 08:37

KONYA - V oblasti Konya Plain na juhu Turecka narazil vlani miestny farmár na kameň s prehistorickým nápisom, ktorý upútal miestnych archeológov. Artefakt objavený úplnou náhodou sa stal pre odborníkov obrovskou výzvou a zároveň prvým krokom k odhaleniu doteraz neznámeho kráľovstva.


Minulý rok upútal pozornosť tureckého farmára kameň zdobený záhadnými nápismi a znakmi, ktorý vytŕčal z kanála. Okamžite kontaktoval archeológov, ktorí mapujú oblasť v rámci iniciatívy Türkmen-Karahöyük. Tí datovali vzácny kúsok do 8. storočia pred naším letopočtom. "Hneď nám bolo jasné, že tie znaky sú v jazyku Luwian. Je v nich zmienka o vojenskom víťazstve," uviedol archeológ James Osborne z Univerzity v Chicagu pre portál Science Alert.

Archeológovia v Turecku odhalili
Zdroj: Youtube/The Oriental Institute

Po dlhšom prieskume však archeológov prekvapilo, že nešlo o hocijaké víťazstvo, ale o porážku kráľovstva Frýgie, ktoré bolo založené v 8. storočí pred n. l. Lingvistická analýza ďalej odhalila, že hieroglyfy pochádzajú z obdobia panovania kráľa Midasa, ktorý stál na čele krajiny v období jej najväčšieho rozkvetu. Znaky na kameni majú tiež špeciálnu hieroglyfickú symboliku, z ktorej vyplýva, že víťazné posolstvo prišlo od kráľa Hartapu a že Midas bol v jeho zajatí. Archeológov však najviac prekvapil fakt, že oblasť Türkmen-Karahöyük mohla byť centrom nového, doteraz neznámeho kráľovstva. 

Archeológovia v Turecku odhalili
Zdroj: Youtube/The Oriental Institute

"O jeho existencii sme vôbec nevedeli. Zrazu sme mali nové informácie týkajúce sa doby železnej na Strednom východe. Kameň odhaľuje príbeh starodávneho kráľovstva, ktoré porazilo Frýgiu a kráľa Midasa, o ktorom je známe, že všetko, čoho sa dotkol, premenil na zlato," nadchýna sa Osborne. Výskumný tím je však stále iba na začiatku a čaká ich veľa práce. Doterajšie zistenia sú zatiaľ iba predbežné, vedci potrebujú ďalšie dôkazy. 


Galéria

Ilustračné foto Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/gab

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články