°C

Utorok, 22. september 2020. Meniny má Móric, zajtra Zdenka.

Pozorne sa pozrite na FOTO ľadovca: Je tam niekto ukrytý, nájdete ho?

Zdroj: profimedia.sk
05.11.2019 15:35

VATNAJÖKULL - Jedinečné zábery islandského ľadovca Fjallsjökull zverejnil fotograf Jack Anstey (27). Okrem fascinujúceho prírodného útvaru šikovne zachytil aj svoju priateľku Sarah. Jej trpasličie rozmery kontrastujúce s gigantickým ľadovcom iba podčiarkujú silu prírody a poukazujú na zraniteľnosť človeka.


Pohľad na ľadovec Falljökull v Národnom parku Vatnajökull na Islande je zárukou očarujúceho prírodného divadla. Turisti ho často vyhľadávajú, no pravdou je, že za posledných pätnásť rokov stráca ročne približne meter ľadu a pomaly sa posúva do oceánu. Zvýšená teplota narúšajúca ľadovú vrstvu vytvára rôzne útvary a pôsobivé trhliny.

Pozorne sa pozrite na
Zdroj: profimedia.sk

Túto mrazivú nádheru sa už podarilo zachytiť viacerým fotografom, naposledy Jackovi Ansteyaovi. Okrem ľadovca ale odfotil aj svoju priateľku stojacu pod  obrovskou masou ľadu. Dokážete ju nájsť na fotkách na prvý pohľad? "Sarah bola odo mňa vzdialená asi kilometer. Ľadovce sú pre mňa samostatnou kategóriou. Nie je nič, s čím sa dajú porovnať," vysvetľuje Jack. 

Pozorne sa pozrite na
Zdroj: profimedia.sk

Pozorne sa pozrite na
Zdroj: profimedia.sk

Národný park Vatnajökull je pokrytý ľadom, ktorého hrúbka v niektorých miestach dosahuje jeden kilometer a ukrýva množstvo sopiek. Vedci predpokladajú, že mnohé z nich sa môžu prebudiť v najbližších päťdesiatich rokoch. Okrem toho sa vplyvom globálneho otepľovania za posledné roky ľadová vrstva poriadne stenčila a ak to takto bude pokračovať ďalej, do konca tohto storočia pravdepodobne úplne zmizne.


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/gab

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články