VIDEO Vedci odhalili tvár najstaršieho predka človeka starého milióny rokov: Takto vyzeral | Topky.sk

°C

Piatok, 24. január 2020. Meniny má Timotej, zajtra Gejza.

VIDEO Vedci odhalili tvár najstaršieho predka človeka starého milióny rokov: Takto vyzeral

Haile-Selassie ukazuje model lebky
Haile-Selassie ukazuje model lebky
Zdroj: youtube/ABC News (Australia)
17.09.2019 12:08

CLEVELAND - Nedávno objavená lebka stará 3,8 milióna rokov patrí dospelému mužovi, ktorý je predkom Lucy, jednej z najslávnejších fosílií na svete. Vedci lebku mužského predka nazvali "ikonou ľudského vývoja". Jedinec, známy ako australopithecus anamensis, sa v minulosti potuloval po etiópskej divočine. Teraz je známa už aj jeho podoba.


Dva ľudské druhy existovali súčasne v priebehu 100 000 rokov, čo prepisuje predchádzajúce tvrdenie o tom, že staršie druhy ustúpili tým mladším. Skorší druh, ktorého súčasťou bol aj predchodca Lucy, je najstarším známym druhom a zároveň významnou súčasťou ľudskej evolúcie. "Ide o zmenu v našom chápaní vývoja človeka počas pliocénu," uviedol vedecký výskumník Yohannes Haile-Selassie z Clevelandského prírodovedného múzea. 

Nájdená horná čeľusť
VIDEO Vedci odhalili tvár
Zdroj: youtube/ABC News (Australia)

Skorší druh bol doposiaľ známy len prostredníctvom úlomkov zubov a čeľustí, ktoré boli datované do obdobia pred 2,4 až 3,9 miliónmi rokov. Vyskytovali sa predovšetkým v Keni a Etiópii. Tento druh bol pre vedcov doteraz obrovskou záhadou. Prelom prišiel v roku 2016, keď výskumník v etiópskom regióne Afar, mieste vzdialenom asi 55 kilometrov od náleziska Lucy, našiel hornú čeľusť. Neskôr objavil aj zvyšok lebky. "Keď som to zbadal, pocítil som eufóriu," hovorí Haile-Selassie. Vďaka jeho nálezu vedci prvýkrát identifikovali predtým nevídané rysy tváre, ktoré následne porovnali s Lucinými pozostatkami. V niečom bol starší druh podobný tomu mladšiemu, vo väčšine však pripomínal primitívne skupiny predkov. 

Takto vyzeral predok človeka
VIDEO Vedci odhalili tvár
Zdroj: youtube/ABC News (Australia)

Antropológovia sa v súčasnosti snažia zistiť, ako tieto dva druhy spolunažívali a či súperili o potravu alebo životný priestor. "Táto lebka sa stane ďalšou oslavnou ikonou ľudského vývoja," poznamenal profesor Fred Spoor z Londýnskeho prírodovedného múzea.


Galéria

Haile-Selassie ukazuje model lebky Nájdená horná čeľusť Takto vyzeral predok človeka

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/pk
VIDEO: Youtube/ABC News (Australia)

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články