Radarové FOTO pred a po výbuchu sopky: Časť juhozápadného svahu doslova zmizla | Topky.sk

Nedeľa, 20. október 2019. Meniny má Vendelín, zajtra Uršula.

Radarové FOTO pred a po výbuchu sopky: Časť juhozápadného svahu doslova zmizla

Rozdiel vo veľkosti vulkánu Anak Krakatau pred jeho posledným výbuchom a po ňom.
Rozdiel vo veľkosti vulkánu Anak Krakatau pred jeho posledným výbuchom a po ňom.
Zdroj: Profimedia
31.12.2018 17:35

INDONÉZIA - Radarové snímky japonskej Aerospace Exploration Agency zachytili rozdiel vo veľkosti vulkánu Anak Krakatau pred jeho posledným výbuchom a po ňom. Práve táto explózia bola spúšťačom cunami, ktoré pred niekoľkými dňami zasiahlo pobrežie Sundského prielivu.


Smrteľnú vlnu cunami, ktorá podľa poslednej bilancie pripravila o život 430 ľudí, spustila explózia sopky Anak Krakatau. Práve masívny zosuv steny vulkánu rútiacej sa do mora vytvoril obrovskú vlnu a tá zasiahla pobrežné oblasti Sundského prielivu medzi indonézskymi ostrovmi Jáva a Južná Sumatra.

Posledný výbuch sopky Anak Krakatau.
Radarové FOTO pred a
Zdroj: SITA/Nurul Hidayat/Bisnis Indonesia via AP

Posledné radarové snímky japonskej Aerospace Exploration Agency už odhalili rozdiel vo veľkosti ničivého vulkánu. Ten je teraz oveľa menší ako pred výbuchom a na záberoch vidno, že juhozápadný svah obrovskej sopky po poslednej erupcii doslova zmizol. Podobné snímky už vyhotovila aj Európska vesmírna agentúra.

Rozdiel vo veľkosti vulkánu Anak Krakatau pred jeho posledným výbuchom a po ňom.
Rozdiel vo veľkosti vulkánu
Zdroj: Profimedia

„Pochopiť to, čo sa deje a čo sa stane v samotnom vulkáne, je teraz obrovská výzva,“ komentoval zábery Dave Petley z univerzity v Sheffielde. Indonézske úrady totiž aj naďalej varujú ľudí, aby zostali mimo pobrežia Sundského prielivu kvôli riziku ďalšieho cunami. Vlny vznikajúce v okolí ostrova  sa totiž aj naďalej šíria a podľa odborníkov môžu signalizovať príchod ďalšej explózie.


Čítajte aj: Príroda sa hlási o slovo: VIDEO Sopky sa prebúdzajú, zemetrasenia v obľúbenej turistickej destinácii


Anak Krakatau v preklade znamená dieťa Krakatau a ide o vulkán, ktorý je potomkom neslávne známej sopky Krakatau. Tá zasiahla globálnu klímu svojou masívnou erupciou v roku 1883. Tento vulkán sa prvýkrát vztýčil nad hladinu mora v roku 1929 a podľa Indonézskej vulkanologickej agentúry stále narastá.


Galéria

Rozdiel vo veľkosti vulkánu Posledný výbuch sopky Anak

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/gab

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články