Štvrtok29. február 2024, meniny má Radomír, zajtra Albín

Viete, ktorý živočích dokáže urobiť najrýchlejší pohyb? To naozaj nemáte šancu uhádnuť

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

WASHINGTON - Titul najrýchlejšie sa pohybujúceho živočícha na svete pripadol tropickému druhu mravca, ktorý sa vyskytuje v Afrike a v Ázii. Drobný hmyz sa môže podľa vedcov pohybovať svojimi hryzadlami rýchlosťou viac ako 320 kilometrov za hodinu. To je u zvieraťa vôbec najrýchlejší pohyb, aký bol doteraz zaznamenaný, napísal britský denník The Guardian. Mravec druhu Mystrium camillae tak predčil aj rýchlosť behu geparda či mávanie krídel sokola sťahovavého.

Mravce využívajú prudký pohyb hryzadlami na útok, pri ktorom svoju korisť omráčia a zabijú. Hryzadlá podľa odborníkov poháňajú tým, že k sebe pritlačia ich hroty a vnútorným tlakom ich "nabíjajú", čo nakoniec vedie k tomu, že jeden hrot skĺzne po ploche druhého. Pohyb možno prirovnať k lusknutiu prsta.

Vedci dokázali zistiť presnú rýchlosť, akou mravec svojimi hryzadlami pohybuje, až s príchodom technológie pre vysokorýchlostné záznamy, ktorá sa objavila v posledných desiatich rokoch. Aby lepšie pochopili, ako mravec tento bleskový pohyb vykoná, použili aj röntgenový záznam.

Mravce druhu Mystrium camillae sa vyskytujú v tropických oblastiach Afriky a Ázie. Žijú vo veľkých kolóniách pod zemou alebo vo vnútri kmeňa stromov. Zaujímavé sú najmä spôsobom obživy, dospelý jedinec totiž nie je schopný tráviť pevnú potravu. Živia sa tak, že nosia korisť svojim larvám a sami potom vyhryzú v larve dieru a pijú jej krv. Odborníci popisujú tento postup ako takzvaný sociálny žalúdok.

Viac o téme: VýskumMravecNajrýchlejší pohyb na svete
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu