Existujú duchovia? Psychologička vysvetlila, čo v skutočnosti vidíme, keď si myslíme, že straší | Topky.sk

°C

Pondelok, 18. november 2019. Meniny má Eugen, zajtra Alžbeta.

Existujú duchovia? Psychologička vysvetlila, čo v skutočnosti vidíme, keď si myslíme, že straší

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
26.06.2018 19:52

LONDÝN - Ľudia už odpradávna rozprávajú príbehy o tom, ako ich navštevujú duchovia, démoni či iné paranormálne sily. Väčšina z týchto úkazov sa pritom podľa výpovedí objavuje v noci. Vedci tvrdia, že túto problematiku dokážu vysvetliť, vraj za všetko môže náš spánkový vzorec.


Profesorka psychológie na Goldsmiths University Alice Gregoryová sa domnieva, že mnohé z foriem porúch spánku sú zamieňané za zjavenie duchov. Jednou z nich je spánková paralýza - keď dosiahneme stav hlbokého spánku alebo fázu REM, v ktorej snívame. Približne osem percent ľudí si ale aj v tejto fáze dokáže udržať určitú formu vedomia, čo spôsobuje, že sny, ktoré sa im snívajú, vnímajú ako niečo skutočné. Myslia si potom, že ľudí či veci zo svojich snov videli v reálnom živote, hoci to tak nie je. 

Existujú duchovia? Psychologička vysvetlila,
Zdroj: Getty Images

Ďalším možným vysvetlením je syndróm explodujúcej hlavy, keď počas zaspávania človeka zobudí hlasný zvuk, najčastejšie výbuch alebo výstrel. Ide o sluchovú halucináciu, ktorá sa môže niekoľkokrát opakovať. "Keď zaspávame, retikulárna tvorba mozgového kmeňa (časť mozgu, ktorá je zodpovedná za vedomie, pozn. red.), začína obmedzovať našu schopnosť hýbať sa, vidieť či počuť veci. Keď v spánku začujeme hlasnú ranu, môže sa tak stať v dôsledku oneskoreného nástupu tohto procesu. Namiesto toho, aby retikulárna tvorba naše sluchové neuróny umlčala, vystrelia do mozgu," vysvetľuje Gregoryová. 

Matka nakrúcala svojho syna (5) pri bicyklovaní: VIDEO zachytilo aj hrôzu v okne

Ako príklad uvádza prípad sedemdesiatročnej pani Sinclairovej, ktorá žije sama. Dlho si myslela, že v jej dome straší duch, škriatok, ktorý ju v noci škrtí. Keď sa však oboznámila s vedeckým objasnením týchto príhod, prestala veriť v paranormálne javy. "Veríme, že vedecké objasnenie paranormálnych zážitkov povedie k znižovaniu úzkosti aj u druhých pacientov," dodala psychologička.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/np

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články