VIDEO Pohľad na zaplakanie: Orangutan sa zúfalo snaží odohnať buldozér, ktorý ničí prírodu | Topky.sk

Sobota, 17. november 2018. Meniny má Klaudia, zajtra Eugen.

VIDEO Pohľad na zaplakanie: Orangutan sa zúfalo snaží odohnať buldozér, ktorý ničí prírodu

Orangutan bojuje s buldozérom
Orangutan bojuje s buldozérom
Zdroj: Youtube/Caters Clips
12.06.2018 11:22

BORNEO - Orangutan sa zúfalo snaží zabrániť tomu, aby buldozér prestal s ničením prírody, v ktorej žije. Proti človeku a jeho mašinérii však nemal a nemá šancu. Je už naozaj najvyšší čas si uvedomiť, že táto planéta ľuďom nepatrí, len ju spolu s ďalšími živými tvormi obývajú.


Smutné video zachytáva orangutana, ako pobehuje po lese a snaží sa zachrániť stromy, ktoré padli za obeť človeku. Keď zbadal buldozér, pribehol k nemu a chcel ho odohnať, no proti takémuto silnému stroju nemal šancu. 

VIDEO Pohľad na zaplakanie:
Zdroj: Youtube/Caters Clips

Takýto pohľad na neustále sa zmenšujúci prales Sungai Putri na Borneu, bohužiaľ, nie je žiadnou výnimkou. Ide o jednu z posledných svetových lokalít, kde sa ešte orangutan bornejský vyskytuje a indonézska vláda sa zaviazala k ochrane tejto oblasti pred komerčnou ťažbou dreva. No napriek tomu nedávne vyšetrovanie odhalilo, že sa tam nachádza najmenej šesť ilegálnych lokalít, v ktorých pod rúškom noci prebieha vyrubovanie. Momentálne v pralese žije zhruba tisíc orangutanov, no pri súčasnom tempe ťažby sa toto číslo zrejme čoskoro dramaticky zníži. 

VIDEO Pohľad na zaplakanie:
Zdroj: youtube/108morris108

Od roku 1999 prišlo v Sungai Putri o život viac ako 100-tisíc orangutanov bornejských, buď priamo počas ťažby dreva alebo v dôsledku ubúdania ich prirodzeného prostredia. "Deštrukcia ich biotopov spôsobuje, že orangutany v snahe nájsť si potravu prichádzajú na susedné plantáže a farmy, kde často dochádza ku konfliktu s človekom. Sungai Putri je domovom jednej z najväčších populácií orangutanov na svete, ale situácia je už naozaj kritická. Bez pralesov, ako je tento, nemajú šancu prežiť," povedal riaditeľ organizácie International Animal Rescue Karmele Llano Sanchez. Jeho pracovníkom sa podarilo zachrániť orangutana z nášho videa, no osud mnohých ďalších už bude zrejme oveľa smutnejší. 


Galéria

Orangutan bojuje s buldozérom

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/np
FOTO: Youtube/Caters Clips, 108morris108
VIDEO: Youtube/Caters Clips

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články

Komunálne voľby 2018
Aktuálne novinky a prehľady
kandidátov v komunálnych voľbách 2018
na Slovensku.