Spávate menej ako päť hodín denne? Hrozí vám predčasná smrť | Topky.sk

Štvrtok, 17. október 2019. Meniny má Hedviga, zajtra Lukáš.

Spávate menej ako päť hodín denne? Hrozí vám predčasná smrť

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: gettyimages
28.05.2018 17:15

ŠTOKHOLM - Dospelí do 65 rokov, ktorí sedem dní v týždni spia menej ako päť hodín denne, majú o 65 percent vyššiu mieru úmrtnosti v porovnaní s jedincami, ktorí si doprajú šesť alebo sedem hodín spánku. Zistili to švédski vedci. Dobrou správou ale podľa nich je, že toto riziko súvisiace s nedostatkom spánku počas pracovných dní možno vyvážiť víkendovým pospaním si.


Ranné vstávanie je podľa odborníka mučenie: Až o tejto hodine by sme mali začať pracovať

"Dĺžka spánku je pre dĺžku života dôležitá," povedal britskému denníku The Guardian vedúci výskumu Torbjörn Aakerstedt.

Štúdia vedcov zo Štokholmskej univerzity a štokholmského Karolinského inštitútu je založená na údajoch o 38-ttisíc ľuďoch, ktorí sa v roku 1997 zúčastnili prieskumu týkajúceho sa ich životného štýlu a zdravotného stavu. Osud účastníkov výskumu potom vedci sledovali ďalších 13 rokov s pomocou národného registra, do ktorého úrady zaznamenávajú úmrtia obyvateľov.

Súvislosť medzi dĺžkou spánku a úmrtnosťou doteraz vedci podľa Aakerstedta skúmali len z hľadiska pracovného týždňa. "Ja som sa ale domnieval, že keby zahrnuli víkendy alebo spánok cez deň, výsledky by mohli byť trochu iné," vysvetlil Aakerstedt.

Spávate menej ako päť
Zdroj: thinkstockphotos.com

Vedci podľa neho v novej štúdii počítali aj s takými faktormi, ako je pohlavie, index telesnej hmotnosti (BMI), fyzické aktivity, prácu na zmeny alebo údaj, či skúmané osoby fajčili. Výskum zároveň ukázal, že osoby, ktoré sedem dní v týždni spia osem hodín denne a viac, majú o 25 percent vyššiu mieru úmrtnosti ako tie, ktoré spánku venujú šesť až sedem hodín.

Podľa Aakerstedta je možné, že nedostatok spánku má na ľudský organizmus negatívny vplyv, zatiaľ čo permanentne dlhý spánok môže byť známkou skrytých zdravotných ťažkostí.


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz
ZDROJ: ČTK
FOTO: getty images, thinkstockphotos.com

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články