Nedeľa, 13. jún 2021. Meniny má Anton, zajtra Vasil.

VIDEO Najväčší objav archeológov od 19. storočia: Egyptská pyramída ukrýva tajomné miesto

Vedci narazili na nečakaný objav.
Vedci narazili na nečakaný objav.
Zdroj: scan pyramids
06.11.2017 22:35

KÁHIRA - Archeológovia objavili v egyptskej Veľkej pyramíde v Gíze komoru, o ktorej existencii sa doposiaľ nevedelo. Ide o prvý nález tohto druhu od 19. storočia. Odborníci zatiaľ nevedia, aký je jej obsah, účel alebo presné rozmery, no tvrdia, že na takéto prekvapenie ich nepripravila žiadna teória. Zvláštnu dutinu sa im podarilo odhaliť vďaka trojrozmernému zobrazovaniu vnútra pomocou miónových častíc.


VIDEO Archeológovia odhalili DÔKAZ o tom, ako Egypťania postavili pyramídu v Gíze

Neznáma miestnosť v pyramíde, ktorá bola postavená ako monumentálna hrobka približne okolo roku 2560 pred naším letopočtom, je dlhšia viac ako 30 metrov a nachádza sa priamo nad Veľkou galériou, s ktorou má aj rovnaký profil. Medzinárodný tím archeológov o tom informoval v magazíne Nature.

VIDEO Najväčší objav archeológov
Zdroj: YouTube/ScanPyramids 2017

Hany Heal z Káhirskej univerzity povedal, že sa touto záhadou otvorila veľká otázka pre všetkých egyptológov a archeológov. Tajomná miestnosť v srdci Veľkej pyramídy je zatiaľ nerozlúštená záhada, ktorá vyvolala množstvo otázok.

VIDEO Najväčší objav archeológov
Zdroj: YouTube/ScanPyramids 2017

Vedecké zistenia o tomto dychberúcom objave pramenia z projektu Scan Pyramids, ktorý používa skenovacie metódy, prostredníctvom ktorých skúma vnútorné štruktúry pyramíd zo starovekého Egypta.

Mióny sú vlastne nestabilné elementárne častice so záporným elektrickým nábojom, ktoré prenikajú kameňom podobne ako röntgenové lúče, ibaže oveľa hlbšie.

VIDEO Najväčší objav archeológov
Zdroj: YouTube/ScanPyramids 2017

Strana štvorcovej základne Veľkej pyramídy v Gíze je dlhá až 230 metrov a jej výška dosahuje fenomenálnych 146 metrov. Jej enormné rozmery dokázala prekonať len Eiffelova veža, ktorá bola postavená v roku 1889.


Galéria

Vedci narazili na nečakaný

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, sz, vo
FOTO: thinkstock.com, YouTube/ScanPyramids;
VIDEO: YouTube/ScanPyramids

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články