Streda21. február 2024, meniny má Eleonóra, zajtra Etela

Slovensko zaplavil nový trend: Ľudia sa hrnú do manželstiev, minulý rok bol extrémne svadobný

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: thinkstockphotos.com)

BRATISLAVA - Počet sobášov na Slovensku každoročne narastá, pričom minulý rok sa ich uzavrelo najviac za posledných 20 rokov. Počet rozvodov naopak klesá a vlani sa rozviedlo najmenej manželstiev od roku 2006. Tento trend zaznamenali vo všetkých krajoch Slovenska. Vyplýva to zo správy Štatistického úradu SR o demografickom vývoji na Slovensku, ktorú dnes predstavili novinárom.

 Ako informovala riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva Zuzana Podmanická, v roku 2015 bolo uzavretých 28 775 manželstiev, čo je o vyše 2 000 viac než rok predtým. Najviac, asi 40 000 sobášov ročne, sa uzatváralo v 70. rokoch minulého storočia. Trendom podľa Podmanickej naďalej ostáva odkladanie manželstva do vyššieho veku.

Priemerný vek mužov pri sobáši je 33,4 roka a už žien 30,4 roka. Vo vekovej skupine 18 až 25 rokov je na Slovensku slobodných až 95 percent mužov a 90 percent žien, v skupine medzi 25 až 30 rokov je slobodných 80 percent mužov a vyše 60 percent žien. Počet sobášov vzrastá najmä v skupine od 35 do 39 rokov. "Za posledných desať rokov sa priemerný vek mužov aj žien pri vstupe do manželstva zvýšil o 2,5 roka, od začiatku 90. rokov sa tento priemerný vek zvýšil až o sedem rokov," povedala. Najviac sobášov sa uzavrelo v Bratislavskom a Prešovskom kraji, najmenej v Banskobystrickom kraji. V mestách bolo uzatvorených viac manželstiev než na vidieku.

Počet rozvodov sa podľa Podmanickej znižuje na Slovensku od roku 2008. V roku 2015 tento počet po 13 rokoch klesol pod hranicu 10 000 na 9 786 rozvodov, čo predstavuje 34 rozvodov na 100 manželstiev. Zároveň sa predlžuje dĺžka manželstva do rozvodu.

"Najpočetnejšiu skupinu rozvodov tvorili manželstvá trvajúce osem rokov. Novým trendom je rozpad relatívne dlhotrvajúcich manželstiev, pričom až pätina rozvádzajúcich sa žila spolu viac ako 25 rokov," povedala Podmanická a dodala, že priemerná dĺžka trvania rozvedeného manželstva dosiahla 15,4 roka.

Priemerný vek mužov pri rozvode predstavuje 43 rokov a u žien je to 40 rokov. Klesá počet rozvodov s maloletými deťmi, v roku 2015 takéto rozvody predstavovali 60 percent z celkového počtu. "Napriek tomu bolo v roku 2015 zasiahnutých rozvodov takmer 9 000 maloletých," uviedla. Rozvodová aktivita žien je podľa Podmanickej už od roku 1968 na Slovensku vyššia, ženy podávajú 63 percent návrhov na rozvod. Najčastejšími príčinami rozvodu sú rozdielnosť pováh, názorov a záujmov (65 percent). Najviac rozvodov zaznamenal Štatistický úrad SR v Bratislavskom a Trnavskom kraji, najmenej v Žilinskom a Prešovskom kraji. 

Viac o téme: Svadba
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu