Gary Edwards zakladateľ občianskeho združenia Červený Nos Clowndoctors je online: Pýtajte sa! | Topky.sk

Sobota, 23. február 2019. Meniny má Roman, Romana, zajtra Matej.

Gary Edwards zakladateľ občianskeho združenia Červený Nos Clowndoctors je online: Pýtajte sa!

Zdroj: Topky.sk
01.10.2012 10:10

BRARTISLAVA - Gary Edwards prvýkrát navštívil nemocnicu ako klaun v roku 1976. Odvtedy vyučuje a pomáha pri rozvoji projektov zameraných na klaunovanie v nemocniciach po celom svete. Po štúdiu hudby v Kalifornii získal štipendium na prvej americkej akreditovanej klaunskej škole Dell Arte School of Physical Theater. Koncept "liečby humorom" rozvinul najskôr v Českej republike, kde v roku 1998 začal navštevovať prvé nemocnice a neskôr založil organizáciu Zdravotní klaun. Niekoľko rokov financoval tento projekt z vlastných úspor. Gary Edwards je online. Pýtajte sa!


Gary Edwars na rozličných zdravotníckych konferenciách upozorňoval na dôležitosť humoru v nemocniciach. V roku 2004 založil občianske združenie Červený Nos Clowndoctors na Slovensku. V súčasnosti je umeleckým riaditeľom oboch organizácií. Gary okrem vedenia združenia a fundraisingu vyberá a trénuje nových zdravotných klaunov. Vedie aj umelecké workshopy, na ktorých sa klauni a klaunky pravidelne školia a zdokonaľujú. Vyučuje na 1. lekárskej fakulte Karlovej univerzity v Prahe v rámci medicínskej psychológie - vzťah medzi lekárom a pacientom. Vo svojom voľnom čase skladá hudbu, píše a vyučuje nemocničný personál techniky „terapie humorom“ (názvy prednášok: Humor v zdravotníctve a Komunikácia s mladším i so starším pacientom)


Online rozhovor

10:16 - otázka od: Erik Dobry den, ako ste sa dostali k tejto pekne praci? všetko je náhoda, aj k tejto práci som sa dostal ja náhodou. je to kombinácia všetkých troch štúdií (medicína, hudba, klaunstvo).

10:16 - otázka od: Lucia Ste klaun aj v beznom zivote? :)

10:21 - otázka od: Juraj Mornár Dobrý deň, Vaša práca sa mi veľmi páči. Ako vnímate ochotu Slovákov pomáhať ľudom v núdzi? Ďakujem. Je tu veľká ochota pomáhať, ja cítiť veľkú sympatiu s týmto projektom na Slovensku, a práve tento projekt nebude fungovať bez pomoci ľudí. Rovnako veľkú sympatiu s týmto projektom pociťujem aj zo strany zdravotníckeho personálu.

10:21 - otázka od: Petra Dobry den, chcela by som sa Vás spýtať, aký najkrajší príbeh ste s pacientmi zažili. Ďakujem. je veľmi veľa krásnych príbehov. práve teraz pracujem na knihe príbehov z nemocnice s podtitulom Malé zázraky.

10:24 - otázka od: Kamila Dobrý deň, ako sa môžem stať klaunom? Je to práca na plný úväzok alebo by som to mohla robiť aj pri inej práci? Dobrý deň Kamila, naši klauni sú profesionálni herci a herečky, ktorý od nás dostanú 3 mesačnú prípravu pre prácu v nemocnici a samozrejme sú neustále sa vzdelávajú. momentálne máme 48 klaunov po celej republike a nehľadáme ďalších tento rok. v prípade záujmu nám pošlite svoj životopis.

10:26 - otázka od: Rx Čo je pre vás pri vašej psychicky náročnej práci najväčším zadosťučinením? keď sa deti smejú, práve v situácii, keď im nie je dobre. to ukáže, že sú na správnej ceste k uzdraveniu. a ten úsmev je pre nás veľký DAR.

10:27 - otázka od: Monika Dobrý deň, Gary! Mňa by zaujímalo, podľa čoho vyberáte klaunov do tímu? na prvom mieste sú umelecké schopnosti a rovnako dôležitá je ľudskosť, empatia.

10:27 - otázka od: Lucia Dobry den prajem, iba Vas chcem pozdravit a povedat, ze obdivujem, co robite a prajem Vam vela stastia a nech sa Vam dari... Dobrý deň, Lucia. ĎAKUJEM!

10:29 - otázka od: Marika Dobry den, priznam sa, ze som do Vasej organizacie prispievala pravidelne. Su to male sumy penazi, ale neslo mi do hlavy naco posielate vsetkym moznym ludom spolu so sekom rozne darceky ako pera, lupy, sviecky a pod...tieto darceky sa Vam musia strasne predrazovat a prispievatela nemotivuju k tomu aby prispieval viac. veľa tých darov, ktoré posielame dostaneme od rôznych firiem. a ďakujeme za doterajšiu podporu.

10:30 - otázka od: black kappo Koho je v nemocnici ťažšie rozosmiať? Malé deti, dôchodcov alebo doktorov? naši klauni sú pripravení na všetky vekové kategórie, ale možno najťažšie je rozosmiať deti v puberte, ale normálne funguje výborne.

10:32 - otázka od: Emka Dobrý deň, ktoré nemocnice na Slovensku navštevujete? nemocnice v Bratislave (DFNsP,UNBA), Nitra, Banská Bystrica, Košice, Prešov a ďalšie...spolu navštevujeme 21 nemocníc a 1 liečebné zariadenie pravidelne a okrem toho navštevujeme ďalšie nemocnice v rámci nášho programu Niečo naviac.

10:34 - otázka od: Riso Nemyslite si, ze slovenskym nemocniciam by viac ako obcasna navsteva klaunov pomohla stala privetivost sestier a personalu??? robím akreditované semináre pre zdravotnícky personál s názvom Humor v zdravotníctve, ale sestry a lekári môžu použiť humor, ale nikdy nebudú po umeleckej stránke pripravený tak ako naši zdravotní klauni.

10:35 - otázka od: Funelement Čo takto porábate vo voľnom čase keď zrovna nie ste na Topkách ani vo svojej práci? skladám hudbu, ale nemám na to veľa času :)

10:36 - otázka od: Ernest Dobrý deň, ako na Vašu prácu reagujú doktori? Dobrý deň, máme veľmi dobrú spoluprácu s lekármi. reagujú pozitívne a je vidieť, že oni vítajú zdravotných klaunov ako súčasť liečebného procesu.

10:37 - otázka od: Katka Dobry den, chcem sa Vas spytat, ked mate narocny den Vy, kto Vas vie rozosmiat? spomienka na krásne zážitky, ktoré som prežil v nemocnici. a mám radosť z úspechu našej práce :)

10:39 - otázka od: Kriznik Potemkin Dobry den, ked mate take skusenosti so zdravotnictvom vo svete, co si myslite ze je potrebne u nas zmenit, aby system zacal fungovat? je to veľká otázka. my ako Červený Nos Clowndoctors snažíme sa mať pozitívny vplyv na zdravotníctvo a to je všetko, čo my môžeme robiť v rámci nášho poslania :)

10:39 - otázka od: Stevka Ahoj, ja nemam otazku, len Vas chcem podporit pri Vasej praci. Ahoj Števka, Ďakujeme za podporu!

10:40 - otázka od: ceťo Dobrý deň, aký je váš obľúbený nápoj a jedlo? zvykli ste si na Slovensku? na Slovensku mám veľmi rád halušky.

10:45 - otázka od: Katka Prajem pekný deň! Dávnejšie som sa zúčastnila castingu pre výber klaunov, no žiaľ neúspešne. Napriek tomu, to nechcem vzdávať, pretože klaunovanie v nemocniciach je krásna práca, ktorá ma veľmi láka, keďže zbožňujem prácu s deťmi. Chcem sa spýtať... Mám ešte šancu v budúcnosti, napriek tomu, že už raz som nebola vybratá? :-) áno, najlepšie bude, ak sama absolvujete nejaké workshopy a sama sa budete zdokonaľovať a následne sa prihlásite na casting, budeme radi.

10:47 - otázka od: Barka aky mate pocit z vasich studentov medikov? Vsetko dobre prajem. ja mám pocit, že tí mladí študenti medicíny sú veľmi zvedaví a chcú to robiť pre správny dôvod. budúcnosť v zdravotníctve vyzerá dobre. Všetko dobré prajem.

10:48 - otázka od: Janka Dobrý deň, obdivujem vašu prácu. Neuvažujete nad tým, že okrem nemocníc navštívite občas aj detské domovy? Dobrý deň, naše poslanie je rozosmiať choré deti a mimo nemocnice navštevujeme tiež liečebné zariadenia.

10:48 - otázka od: Karol hot dog jete s kečupom alebo horčicou? s oboma :)

10:56 - otázka od: kaphi Vnimate nejaky rozdiel medzi humorom v Cechach a na Slovensku? Je ten cesky viac absurdny? Aky humor vyhovuje vam? náš humor je založený na ľudskosti v tom prípade je tento humor rovnaký všade. práve som trénoval palestínskych klaunov pre prácu v nemocnici a humor tam je úplne rovnaký.

10:58 - otázka od: tsts Ako klaun by ste nemali byt vtipnejsi? momentálne nie som klaun, momentálne sedím pred počítačom :)

11:01 - otázka od: zblnk Co plati na tych teenagerov? klauni sústredia pozornosť na to, čo teenegerov zaujíma. ĎAKUJEME všetkým a DOVIDENIA!


Nástroje k článkuZDROJ: Topky.sk
FOTO: Topky.sk

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články