°C

Piatok, 21. február 2020. Meniny má Eleonóra, zajtra Etela.

Storočná volička z Nitry sleduje správy a číta aj bulvár

100-ročná jubilantka, Emerencia Meňhartová odvolila v základnej škole v Nitre
100-ročná jubilantka, Emerencia Meňhartová odvolila v základnej škole v Nitre
10.03.2012 12:07

NITRA – V Nitre dnes volila storočná volička Emerencia Meňhartová. O politické dianie sa aj vo svojom veku ešte zaujíma. Každý večer sleduje v televízii správy a číta i bulvár, sleduje vraj všetky klebety.


„Politike veľmi nerozumiem,“ priznala stará pani. Kedy bola prvýkrát voliť, si už podľa svojich slov nepamätá. Vždy však bola poctivou voličkou a chodievala k volebným urnám, len posledných desať rokov pre zdravotné problémy už pomenej. Najradšej zo všetkých volieb má prezidentské, nenechala si ujsť ani tie posledné. „Teraz chcela ísť voliť, pretože to môžu byť jej posledné voľby. Ale povedala, že ešte by chcela ísť voliť prezidenta, a keď sa dozvedela, že sa sem chystá pápež, tak že aj tam by veľmi chcela ísť,“ povedala jej dcéra Eva Lukáčová, ktorá svoju mamu na invalidnom vozíku sprevádzala do volebnej miestnosti.

Od novej vlády storočná volička očakáva, „aby bola sociálna a podporovala národ, aj mládež, aby mladí našli robotu a každý mal z čoho vyžiť". Na politiku nikdy nenadáva, spokojná je aj s premiérkou. „Ona je poriadna žena, slušná a kresťanka,“ zhodnotila Meňhartová. Vierovyznanie je pre ňu ako pre veriacu katolíčku veľmi dôležité pri hodnotení politikov. Do kostola už síce nechodí, ale omše stále počúva v rádiu. Niektoré súvislosti v politike jej už uchádzajú. „Nechápe veľmi Gorilu, že prečo stále ukazujú tie gorily, nevedela som jej to vysvetliť, nepochopila ma,“ povedala jej dcéra.

Emerencia Meňhartová sa narodila 6. februára 1912 a vychovala osem detí. Nedávno dostala najvyššie vyznamenanie Izraela Spravodlivý medzi národmi za to, že počas druhej svetovej vojny ukrývala Židov a zachránila im tým život.


Galéria

100-ročná jubilantka, Emerencia Meňhartová 100-ročná jubilantka, Emerencia Meňhartová 100-ročná jubilantka, Emerencia Meňhartová 100-ročná jubilantka, Emerencia Meňhartová 100-ročná jubilantka, Emerencia Meňhartová 100-ročná jubilantka, Emerencia Meňhartová

Nástroje k článkuZDROJ: SITA
FOTO: SITA

Nahlásiť chybu

Najčítanejšie články