Štvrtok13. august 2026, meniny má Ľubomír, zajtra Mojmír

Trpké sklamanie dovolenkárky po príchode do Chorvátska: Cena za sprchu? To je CHAMTIVOSŤ! A to more...

  Ilustračné foto Zobraziť galériu (3)
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images, Facebook/Croatia Travel - 2026)

MAKARSKA - Chorvátka žijúca v Anglicku sa vrátila do rodnej krajiny na dovolenku s rodinou a zažila nepríjemné prekvapenie. V Makarskej ju šokovali preplnené pláže, zápach kanalizácie a najmä 50 centov za 30 sekúnd sprchy.

Pre väčšinu Slovákov sa letná dovolenka neodmysliteľne spája s Chorvátskom. Jadran, pláže, palmy a večerné prechádzky – to všetko tvorí obraz krajiny, ktorá sa stala synonymom oddychu. No nie každý odchádza z dovolenky s pocitom spokojnosti. V poslednom období rezonujú najmä vysoké ceny ubytovania aj stravy.

Najnovšie sa o svoje sklamanie podelila Chorvátka žijúca v Anglicku, ktorá sa vrátila do rodnej krajiny – a hneď prvý deň ju čakalo nepríjemné prekvapenie. Som Chorvátka (z maminej aj otcovej strany z Dalmácie). Žijem v Anglicku už viac ako 20 rokov, ale každé leto sa vraciam do Chorvátska s rodinou – s britským manželom a našimi tromi deťmi – a trávime tu dovolenku. Tak ako každý iný turista, platíme za apartmán a nič nemáme zadarmo, napísala v skupine o cestovaní v Chorvátsku na sociálnej sieti žena, ktorá sa rozhodla otvorene pomenovať, čo ju v Makarskej zaskočilo.

Rozčarovanie už po prvej noci

Vyrastala v presvedčení, že neexistuje krajšie more než chorvátske pobrežie a podľa jej slov celé roky tomu úprimne verila. "Z chorvátskeho turizmu osobne nijako neprofitujem, ale neustále ľuďom v Anglicku rozprávam, aké je Chorvátsko krásne, a odporúčam ho, keď sa ma pýtajú na tipy. Práve preto, že túto krajinu milujem a chcem, aby sa jej darilo, si myslím, že mám plné právo poukázať na veci, ktoré podľa mňa nefungujú,“ pokračuje.

Tento rok si s rodinou rezervovali Makarskú – a už po prvej noci prišlo rozčarovanie. „Samotné more bolo sklamaním. Nebolo také čisté, ako sme čakali a na niektorých miestach vyzeralo dosť špinavo," opisuje žena s tým, že pri prechádzke po Rive v Makarskej bol cítiť výrazný zápach kanalizácie. "Toto nie je obraz chorvátskeho pobrežia, o ktorom som celé roky rozprávala ľuďom v Anglicku,“ hromží rodená Chorvátka.

Jej kritike sa nevyhli ani preplnené pláže. „Ako nás už varovali, nájsť si miesto je takmer nemožné. Nie som proti lehátkam – ľudia sú na dovolenke a chcú ich používať. Ale určite by mali byť oveľa lepšie regulované. Sú tu rady lehátok, mnohé z nich prázdne celé hodiny, zatiaľ čo ľudia márne hľadajú miesto, kam si položiť uterák. A pod niektorými? Odpadky – kukuričné klasy, prázdne tašky a všelijaký iný neporiadok,“ približuje dovolenkárka.

Cena za sprchu? To je chamtivosť!

Najviac ju však zaskočila cena za sprchu. „50 centov za 30 sekúnd! Keď sme boli v júni v Holandsku, videli sme na plážach automaty s bezplatným opaľovacím krémom – skutočné dávkovače, z ktorých si ľudia mohli nabrať krém s SPF. Medzitým v Makarskej účtujú ľuďom za 30 sekúnd vody, aby si po plávaní zmyli soľ. Taká chamtivosť,“ rozčuľuje sa Chorvátka.

Trpké sklamanie dovolenkárky po
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Facebook/Croatia Travel - 2026)

Niektorí pod príspevkom označili jej kritiku za prehnanú a zdôrazňujú, že čistá voda nie je zadarmo. Mnohí jej ale dali za pravdu. „Platiť za sprchy a každý záchod minimálne 1 euro. Boh ochraňuj, ak máte niekoľko detí, potom si predstavte tú cenu. Je to naozaj nechutné. Táto chamtivosť sa im vypomstí, pretože niektorí podnikatelia už nevidia turistu ako človeka, ale ako euro, z ktorého chcú vytiahnuť čo najviac. Mnohí sú stále mentálne zaseknutí v ére dinara a kuny, neuvedomujú si, že Chorvátsko je dnes drahšie než dokonca aj Škandinávia,“ píše jeden z nich.

Austrálčanka chorvátskeho pôvodu zo Splitu opisuje, že do Makarskej by v hlavnej sezóne už nikdy nešla. Spomienka spred trinástich rokov, keď sa s tromi deťmi a manželom tlačili na miniatúrnom kúsku pláže, ju odradila navždy. Podľa nej je na tom rovnako aj Dubrovník – preplnený a predražený. Odporúča radšej ostrovy ako Korčula, Šolta či Bol, kde je podľa nej krajšia voda aj celkový zážitok. Dodáva, že aj menšie prímorské mestá pri Omiši či Šibeniku sú nádherné a oveľa príjemnejšie.

„Som presne v rovnakej situácii ako ty. Moja manželka je Chorvátka a ja som Angličan. Máme dom na Hvare, ktorý som kúpil pred 23 rokmi. Som tu teraz a úprimne, veľmi si to neužívam. Preplnené, drahé a v každej reštaurácii tie isté, stále sa opakujúce jedálne lístky. Kontajnery pretekajú odpadkami, parkovanie je takmer nemožné. Minulý rok sme strávili pár dní v Makarskej a bolo to presne také, ako opisuješ. Zápach z odtokov bol dusivý. Bolo prakticky nemožné nájsť miesto na pláži, a keď sme ho nakoniec našli, ľudia nám doslova prechádzali ponad hlavy, len aby sa dostali k vode.Je jasné, že mnohí ľudia sa do Chorvátska zamilovali, a ja som si tu tiež užil veľa pekných chvíľ, ale teraz je čas predať a ísť ďalej,“ napísal ďalší.

Viac o téme: DovolenkaChorvátskoMakarska
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu