BLATTEN - Vo švajčiarskom Lötschental sa odohráva prírodná dráma, akú región nezažil celé desaťročia. Ľadovec sa začal rúcať s takou silou, že zasiahol aj ochranné hrádze. Situácia je natoľko vážna, že kantonálne orgány vyhlásili výnimočný stav.
Lavína z ľadu, skál a stromov
V utorok večer sa nad horskou dedinou Blatten vo švajčiarskom kantóne Wallis spustil mohutný ľadovcový prepad. Z birchského ľadovca sa odtrhli tisíce kubických metrov ľadu, kameňov, piesku a vody. Masa sa valila dolu svahom takou silou, že vyvrátila celé porasty stromov a zastavila sa len 400 metrov pred riekou Lonza – a tým aj pred samotnou dedinou, informujú online švajčiarske médiá, medzi nimi aj Blick.ch.
Podľa regionálneho krízového štábu ide o najväčší zosuv od momentu, keď bola pred týždňom nariadená evakuácia Blattenu. Obyvatelia ostávajú mimo svojich domovov a vyhliadky na návrat sú neisté. „Nebezpečenstvo pre Blatten ešte nie je zažehnané,“ varujú úrady.
Výnimočný stav a prísny režim
Walliský kantonálny štátny výbor zareagoval rýchlo – vyhlásil besondere Lage, teda výnimočný stav. Tento krok umožňuje okamžité nasadenie záchranných a technických zložiek v prípade ďalších zosuvov či mimoriadnych udalostí. Znepokojenie vyvoláva fakt, že horná časť ľadovca je stále extrémne nestabilná. Ak dôjde k ďalšiemu odlomeniu, môže sa uvoľniť obrovský objem materiálu, ktorý môže vyvolať murgang – ničivý tok bahna a sutiny.
Úrady zároveň vyzvali verejnosť, aby sa za žiadnych okolností nepribližovala k ohrozenému územiu. Porušenie zákazu môže byť smrteľné.
Prvé známky zhoršenia: pretečená hrádza a ohrozená rieka
V stredu ráno došlo k znepokojivému prelomu: zábery zo 7:00 ukazujú, že sutina prvýkrát prekročila ochranný val pri Blattene. A čo je horšie – časť z toho skončila priamo v rieke Lonza. Zatiaľ išlo najmä o ľad, ktorý nezablokoval prúd, no ak sa do rieky dostane aj kamenie, hrozí prehradenie toku a následné záplavy.
Geológovia a experti z miesta varujú: na ľadovci sa hromadí čoraz väčší objem materiálu. V súčasnosti ide až o deväť miliónov ton! Čelo ľadovca sa posúva rýchlosťou až desať metrov denne.
Zlá situácia aj v noci
Ani noc na stredu nebola pokojná. Krátko po štvrtej hodine ráno sa spustil ďalší kolaps porovnateľný s utorkovým večerom. Obrovské množstvo ľadu, skál a snehu opäť zasiahlo svahy nad dedinou. Našťastie, aj tentoraz sa masa zastavila pri lavínovej hrádzi.
Podľa vyjadrenia Fernanda Lehnera z regionálneho krízového štábu: „V tejto fáze nie je možné presne vyčísliť objem zosunutého materiálu, ale hovoríme o tisíckach kubických metrov.“ Ako však dodáva, situácia je vysoko dynamická a môže sa kedykoľvek zmeniť.
Čas tiká
Aj keď doposiaľ nedošlo k priamemu zasiahnutiu dediny Blatten, príroda dáva jasne najavo, že jej sila je len na chvíľu zadržaná. Situáciu denne sledujú geológovia, meteorológovia aj záchranári. Jeden nevhodný dážď, jedno silné teplo – a krehká rovnováha sa môže zosypať.
Výnimočný stav ostáva v platnosti. Ľudia čakajú. A hory nad nimi sa pohybujú.