Pondelok15. júl 2024, meniny má Henrich, zajtra Drahomír, Drahomíra

Švédsko a Holandsko majú najvyšší štandard blahobytu: Neuveríte, kde sa umiestnilo Slovensko

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRUSEL - Najvyšší štandard blahobytu v Európskej únii má v súčasnosti Švédsko. Nasleduje Holandsko a Írsko. Slovensko sa nachádza medzi krajinami s najnižším blahobytom, najhoršie je na tom Chorvátsko. Pondelňajšiu správu holandského národného štatistického úradu CBS prevzali viaceré holandské médiá, informuje spravodajca.

Informačný server DutchNews.nl spresnil, že Holandsko dosahuje dobré výsledky v 14 z 23 ukazovateľov. Najlepšie je zo všetkých členských krajín EÚ v oblasti dôvery v iných ľudí a práce a voľného času - má najvyššie percento pracujúcich ľudí a takmer najnižšiu mieru dlhodobej nezamestnanosti. Okrem toho Holanďania majú aj najviac kontaktov s priateľmi, rodinou a susedmi – tri štvrtiny opýtaných vo veku 15 a viac rokov potvrdili kontakt s nimi aspoň raz týždenne.

archívne video

Najväčším problémom ZMOS-u je podľa Božika nedostatok financií (Zdroj: TASR/Martina Kriková)

Najhoršie parametre dosiahli Holanďania v dvoch oblastiach – vo výdavkoch na bývanie a pri priemernej dĺžke života žien. Na konci rebríčka 27 členských krajín EÚ v počte nepriaznivých ukazovateľov sa ocitli Chorvátsko (17 z 23 ukazovateľov) a potom Slovensko a Grécko (13 z 23 ukazovateľov).

Všeobecná prosperita je teda najnižšia v Chorvátsku a voči zvyšku EÚ je výrazne nižšia aj na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku, Poľsku a Grécku. S výnimkou Grécka boli všetky tieto krajiny do roku 1989 súčasťou východného komunistického bloku.

Výnimkou je Estónsko

Výnimkou je Estónsko, kde je všeobecná prosperita vyššia než v bohatších krajinách ako Francúzsko či Belgicko. Prieskum rovnako ukázal, že všeobecná prosperita je nižšia ako priemer EÚ v južných členských štátoch, ktoré neboli komunistické, ako je Portugalsko, Španielsko a Taliansko, hoci tieto krajiny sú už desaťročia členmi Únie.

Viac o téme: BlahobytSlovenskoŠvédskoHolandskoŠtandard
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu