Streda12. jún 2024, meniny má Zlatko, zajtra Anton

Assange sa môže odvolať proti vydaniu do USA: Dnes o tom rozhodol súd

Protestujúci držia transparenty pred Najvyšším súdom v Londýne v pondelok 20. mája 2024. Zobraziť galériu (3)
Protestujúci držia transparenty pred Najvyšším súdom v Londýne v pondelok 20. mája 2024. (Zdroj: SITA/AP Photo/Kin Cheung)

LONDÝN - Stovky demonštrantov sa v pondelok zhromaždili pred Vrchným súdom v Londýne, ktorý bude rozhodovať vo veci vydania zakladateľa servera WikiLeaks Juliana Assangea do Spojených štátov. Informuje o tom správa z agentúry Reuters.

Súd už koncom marca rozhodol, že Assange nemôže byť do USA vydaný okamžite. Spojeným štátom dal tri týždne na to, aby poskytli záruky týkajúce sa práv Assangea na základe prvého dodatku americkej ústavy. USA sa zároveň museli zaručiť, že Assange nebude po vydaní odsúdený na smrť.

archívne video

Bezpečnostné opatrenia na Špecializovanom trestnom súde (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Londýnsky Vrchný súd sa v pondelok k týmto zárukám vyjadrí a rozhodne, či sú dostatočne uspokojivé na vydanie Assangea. Protestujúci sa skoro ráno zhromaždili pred budovou súdu na znak solidarity. Podľa Reuters držali transparenty a skandovali: "Osloboďte Juliana Assangea!" Na vlajkách s výzvou adresovanou americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi stálo: "Pustite ho, Joe!"

Washington žiada o vydanie Assangea do USA za údajné sprisahanie po tom, ako zverejnil státisíce uniknutých tajných dokumentov týkajúcich sa aktivít Spojených štátov okolo vojen v Afganistane a Iraku. Assangeovi právni zástupcovia tvrdia, že v lietadle smerujúcom do USA by sa mohol ocitnúť už v priebehu 24 hodín od vynesenia verdiktu.

Protestujúci držia transparenty pred Najvyšším súdom v Londýne v pondelok 20. mája 2024.
Zobraziť galériu (3)
Protestujúci držia transparenty pred Najvyšším súdom v Londýne v pondelok 20. mája 2024.  (Zdroj: SITA/AP Photo/Kin Cheung)

Ak sudcovia rozhodnú v prospech vydania, Assangeove právne možnosti v Británii sa vyčerpali. Jeho právnici sa plánujú okamžite obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva so žiadosťou o vydanie núdzového príkazu na zablokovanie deportácie.

Assange sa proti vydaniu do USA bráni už viac než desať rokov. Sedem rokov strávil na veľvyslanectve Ekvádoru v Londýne, posledných päť rokov v prísne stráženom britskom väzení Belmarsh.

Protestujúci držia transparenty pred Najvyšším súdom v Londýne v pondelok 20. mája 2024.
Zobraziť galériu (3)
Protestujúci držia transparenty pred Najvyšším súdom v Londýne v pondelok 20. mája 2024.  (Zdroj: SITA/AP Photo/Kin Cheung)

Veľké mediálne organizácie, obhajcova slobody tlače či napríklad aj austrálsky parlament odsudzujú stíhanie Assangea na základe amerického zákona o špionáži z roku 1917, ktorý nikdy predtým nebol za zverejnenie tajných informácií použitý.

Assange sa môže odvolať proti vydaniu do USA, rozhodol súd

Zakladateľ servera WikiLeaks Julian Assange sa môže odvolať proti vydaniu do Spojených štátov, rozhodol v pondelok Vrchný súd v Londýne. Informuje o tom správa z agentúry Reuters.Washington žiada o vydanie Assangea do USA za údajné sprisahanie po tom, ako zverejnil státisíce uniknutých tajných dokumentov týkajúcich sa aktivít Spojených štátov okolo vojen v Afganistane a Iraku.Súd už koncom marca rozhodol, že Assange nemôže byť do USA vydaný okamžite. Spojeným štátom dal tri týždne na to, aby poskytli záruky týkajúce sa práv Assangea na základe prvého dodatku americkej ústavy. USA sa zároveň museli zaručiť, že Assange nebude po vydaní odsúdený na smrť.

Vrchní sudcovia londýnskeho súdu v pondelkovom verdikte uviedli, že záruky poskytnuté Washingtonom neboli dostatočné a preto povolia, aby mohol Assange v odvolacom procese pokračovať. Podľa nich má totiž dôvod napadnúť príkaz vlády Spojeného kráľovstva na vydanie do USA.Ak by sudcovia rozhodli v prospech vydania, Assangeove právne možnosti v Británii by sa vyčerpali. Jeho právnici sa v takom prípade chceli okamžite obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva so žiadosťou o vydanie núdzového príkazu na zablokovanie deportácie.

Assange sa proti vydaniu do USA bráni už viac než desať rokov. Sedem rokov strávil na veľvyslanectve Ekvádoru v Londýne, posledných päť rokov v prísne stráženom britskom väzení Belmarsh.Veľké mediálne organizácie, obhajcova slobody tlače či napríklad aj austrálsky parlament odsudzujú stíhanie Assangea na základe amerického zákona o špionáži z roku 1917, ktorý nikdy predtým nebol za zverejnenie tajných informácií použitý.

Viac o téme: USAVeľká BritániaWikiLeaksJulian Assan
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu