Pondelok27. máj 2024, meniny má Iveta, zajtra Viliam

Írsko uzná palestínsky štát do konca mája, tvrdí tamojší šéf diplomacie

Írska vlajka Zobraziť galériu (2)
Írska vlajka (Zdroj: thinksktock.com)

DUBLIN - Írsko uzná palestínsku štátnosť do konca mája, oznámil v stredu tamojší minister zahraničných vecí Micheál Martin. Dátum však nespresnil.

"Konkrétny dátum je stále pohyblivý, pretože stále rokujeme s niektorými krajinami o spoločnom uznaní palestínskeho štátu," uviedol. Dodal, že presný termín oznámia v nasledujúcich dňoch a bude to určite ešte v máji.Lídri Španielska, Írska, Slovinska a Malty ešte v marci v spoločnom vyhlásení uviedli, že plánujú uznať palestínsky štát. Dublin už dlhšie tvrdí, že v zásade nemá námietky proti oficiálnemu uznaniu palestínskeho štátu, ak by to mohlo pomôcť mierovému procesu na Blízkom východe.

Dym stúpa po izraelskom nálete na budovy v blízkosti deliaceho múru medzi Egyptom a Rafahom na juhu Gazy
Zobraziť galériu (2)
Dym stúpa po izraelskom nálete na budovy v blízkosti deliaceho múru medzi Egyptom a Rafahom na juhu Gazy  (Zdroj: SITA/AP Photo/Ramez Habboub)

Izraelská ofenzíva proti palestínskemu hnutiu Hamas v Pásme Gazy však dala tejto záležitosti nový impulz. Minulý týždeň informoval šéf európskej diplomacie Josep Borrell, že Španielsko, Írsko a Slovinsko plánujú uznať palestínsky štát 21. mája, pričom ďalšie krajiny ich zrejme budú nasledovať.

Vojna v Pásme Gazy nasledovala po útoku Hamasu na Izrael zo 7. októbra, pri ktorom podľa izraelských údajov zahynulo 1170 ľudí, väčšinou civilistov. Izraelská odvetná ofenzíva zabila v palestínskej enkláve viac ako 35.000 ľudí, väčšinou žien a detí, uvádza ministerstvo zdravotníctva územia ovládaného Hamasom.

Viac o téme: PalestínaUznaniePalestínsky štátÍrsko
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu