Nedeľa26. máj 2024, meniny má Dušan, zajtra Iveta

USA čelí celoštátnej "epidémii": Každý rok rastú počty mŕtvych! Nikto nevie prečo

Ilustračné foto Zobraziť galériu (4)
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

WASHINGTON - Katherine a Tony Salasovi netušili, že ich syn Ben vedie dvojitý život. V tom jednom plánoval samovraždu, v tom druhom vyberal snubný prstienok. Dvadsaťjedenročný Ben Salak vlani v apríli samovraždu spáchal. Bol to nádejný študent kriminológie na Severokarolínskej štátnej univerzite a športovec s olympijskými ambíciami. Mal veľa kamarátov, stabilný vzťah a milujúcu rodinu. Bol jedným z 50-tisíc ľudí, ktorí vlani v Spojených štátoch podľa oficiálnych štatistík spáchali samovraždu. Ide o doteraz najvyšší počet a samovraždy v USA označujú "celoštátnou epidémiou". Druhý najvyšší pripadá na rok 2022, keď si život vzalo 49 449 ľudí, píše sa na internetových stránkach britskej BBC.

"Tak veľmi si želám, aby nám dal šancu mu pomôcť," hovorí Katherine Salasová zlomeným hlasom. "To na tom bolo najťažšie, nemala som možnosť prebrať to s ním," dodáva. Na Benovu počesť v obývacej izbe vytvorili "múr spomienok". Na jeho vrchole visí jeho univerzitný diplom, ktorý mu bol udelený posmrtne. "Bol to dobrý, všestranne nadaný človek," hovorí o svojom synovi Tony. "Zostala nám po ňom diera v srdci," dodáva.

archívne video

Tragédia v bratislavskom Ružinove: Z okna vyskočil muž! Na mieste je polícia (Zdroj: Topky/Maarty)

Ale prečo sa Ben zabil? Na túto otázku Salasovi odpoveď hľadajú márne. Hovoria, že v roku 2020 krátko užíval lieky na miernu depresiu, ale následne ich ubezpečoval, že už je v poriadku. "Neobjavovali sa u neho žiadne prejavy, ktoré by naznačovali, že má psychické ťažkosti," podotýka Tony. Ben mal s rodičmi blízky vzťah, často si s nimi telefonoval. Tony mu volal krátko pred smrťou. Hovoril vraj, že je v pohode. "A potom o niekoľko hodín neskôr bol koniec," spomína otec.

Séria samovrážd na štátnej univerzite

Severokarolínskou štátnou univerzitou v poslednom čase otriasla séria samovrážd. V minulom akademickom roku si život vzalo sedem študentov, vrátane Bena. V tom terajšom sú to traja. Podľa Justine Hollingsheadovej z rektorátu univerzity sú samovraždy "celoštátnou epidémiou" v USA, ktorá sa neobmedzuje len na vysoké školy. "Keby sme poznali príčiny, problém by sme vyriešili," hovorí s tým, že u ľudí, ktorí na samovraždu pomýšľajú, ani nemusia byť žiadne varovné signály, nezveria sa príbuzným alebo priateľom, nevyhľadajú pomoc. "A my sa nikdy nedozvieme prečo," hovorí Hollingsheadová.

USA čelí celoštátnej
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Getty Images)

Severokarolínská štátna univerzita zvýšila počet poradcov a zaviedla systém "Opýtaj sa, presvedč sa, pošli", aby sa študenti naučili rozpoznávať, že ich spolužiaci môžu mať problémy, a aby vedeli, kde pre nich môžu zabezpečiť pomoc. Zamestnanci vysokej školy si majú všímať študentov s vysokou absenciou alebo tých, ktorí žiadajú o predĺženie rôznych lehôt pre prípad, že by išlo o známku toho, že niečo nie je v poriadku.

Podľa študentky Lorelei to súvisí z tým, čo sa deje vo svete

Študentka Lorelei si myslí, že mnoho jej rovesníkov má silné obavy z toho, čo sa vo svete deje. "Neustále sú tu veci, ktoré sa nezlepšujú, a život je veľmi drahý," hovorí. Študent informačných technológií menom Brody uviedol, že vďaka tomu, že univerzita pravidelne rozosiela informačné e-maily, vie, že pomoc je dostupná.

USA čelí celoštátnej
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Getty Images)

Aj iné americké univerzity hovoria o tomto trende. Samovražda sa stala druhou najčastejšou príčinou úmrtia Američanov do 35 rokov, uvádza Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Prispieť k tomu mohla pandémia covidu-19, hovorí psychiatrička Christine Crawfordová z Národnej aliancie pre psychické choroby. Znamenala pre nich veľkú ranu, čo sa týka získavania potrebných sociálnych schopností. "Boli doma, odtrhnutí od svojich rovesníkov a vecí, ktoré sú tak dôležité pre zdravý vývoj mladého človeka," hovorí Crawfordová.

Americké ministerstvo zdravotníctva zdôraznilo vplyv pandémie a sociálnych sietí

Americké ministerstvo zdravotníctva v decembri 2021 verejne upozornilo na rastúce počty mladých ľudí pokúšajúcich sa o samovraždu. Zdôraznilo vplyv pandémie a sociálnych sietí, ktoré "prehĺbili bezprecedentný stres, s ktorým sa mladí ľudia už potýkali". Na celoštátnej tiesňovej linke proti samovraždám, ktorá má viac ako 200 centier po celých USA, sa vlani počet volajúcich zvyšoval o 100-tisíc mesačne.

USA čelí celoštátnej
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Getty Images)

Jedno z centier v Marylande, kde teraz na krízovej linke pracuje 150 operátorov, ich počet navyšuje. Operátor Josue Melendez hovorí, že často volajú mladí muži vo veku od 15 do 35 alebo 40 rokov a univerzitní študenti. "Stres spojený s platbou za univerzitné štúdiá, celkovo ekonomika, to všetko môže byť na jedného človeka priveľa," hovorí.

Mladí ľudia sú pod finančným tlakom a v neistote

Doma u Salasových Katherine súhlasí s tým, že mladí ľudia sú pod finančným tlakom. "Všetky záchytné siete, ktoré fungovali v predchádzajúcich generáciách, sú preč. Myslím, že mnoho mladých ľudí pociťuje silnú neistotu, čo ich čaká," uvádza. Na tričku nosí placku s Benovou fotkou a nápisom "Na tebe záleží". S manželom chce šíriť povedomie o depresii. Podľa Tonyho je potrebné, aby o nej hovorilo viac ľudí.

"Keď sa to môže stať nám, môže sa to stať komukoľvek inému," upozorňuje Benov otec. A Katherine ľuďom odkazuje, aby sa neuspokojili s ubezpečovaním, že je niekto "v pohode". Môže to znamenať, že je všetko v poriadku, ale často to tak v skutočnosti nie je.

Viac o téme: Mladí ľudiaSamovraždyUSAAmerika
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu