Streda22. máj 2024, meniny má Júlia, Juliána, Rita, zajtra Želmíra

USA potrebujú podľa Medzinárodného menového fondu znížiť vysoký rozpočtový deficit

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: antipropaganda.sk)

WASHINGTON - Je potrebné, aby Washington znížil vysoký rozpočtový deficit, napriek tomu, že podporou domáceho dopytu prispieva k rastu svetovej ekonomiky. Uviedla to počas tohto víkendu prvá zástupkyňa výkonnej riaditeľky Medzinárodného menového fondu (MMF) Gita Gopinathová. Informovala o tom agentúra Reuters.

Gopinathová na jarnom zasadnutí MMF a Svetovej banky vo Washingtone upozornila, že deficit USA bude podľa odhadov fondu pokračovať v raste aj v nasledujúcich rokoch. "Vysoká úroveň schodku v USA na jednej strane podporuje dopyt a rast, čo má priaznivý vplyv na vývoj ekonomík v iných oblastiach sveta. Avšak tento rast zároveň posilňuje úrokové sadzby aj kurz dolára, čo zasa spôsobuje ďalším ekonomikám problémy," dodala.

USA potrebujú podľa Medzinárodného
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Getty Images)

MMF predpokladá, že rozpočtový schodok USA dosiahne tento rok 6,67 % hrubého domáceho produktu (HDP). V roku 2025 očakáva jeho ďalší rast na 7,06 % HDP, čo je dvojnásobok úrovne rozpočtového schodku z roku 2015. Vtedy dosiahol 3,5 % HDP. V tejto súvislosti Gopinathová uviedla, že MMF plánuje Spojeným štátom v najbližšom období opäť odporučiť, aby s cieľom znížiť vysoký deficit zvýšili príjmy z daní a zreformovali nákladné systémy sociálneho zabezpečenia a programu Medicare.

Viac o téme: RozpočetDeficitUSAMedzinárodný menový fondMMF
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu