Streda22. máj 2024, meniny má Júlia, Juliána, Rita, zajtra Želmíra

Venezuelský parlament schválil zákon o zriadení štátu v spornom regióne Esequiba

Nicolás Maduro
Nicolás Maduro (Zdroj: SITA/AP/Matias Delacroix)

CARACAS - Guyana v piatok označila za "hrubé porušenie" svojej suverenity schválenie zákona venezuelským parlamentom, na základe ktorého by mal vzniknúť na území sporného regiónu Esequiba federálny štát. Informuje o tom agentúra AFP.

Venezuela si dlhodobo robí nároky na región Esequiba, ktorý tvorí približne dve tretiny územia susednej Guyany a žije v ňom 125 000 z celkovo 800 000 obyvateľov tejto krajiny. Caracas však začal podnikať aktívne kroky na získanie tohto regiónu po objavení obrovských ropných ložísk v mori v roku 2015. Esequibu pritom už vyše storočie spravuje Guyana.

archívne video

Robert Fico o likvidácii politického režimu vo Venezuele

Venezuelskí zákonodarcovia ešte vo štvrtok jednohlasne prijali zákon, ktorý bol vypracovaný po decembrovom konzultačnom referende. V ňom sa podľa úradov vyslovilo 95 percent voličov za pričlenenie Esequiby k Venezuele. Spoľahlivosť týchto výsledkov spochybnili mnohí pozorovatelia. "Národné zhromaždenie obhajuje právo Venezuelčanov brániť svoje územie," citovala agentúra AFP venezuelského poslanca po hlasovaní o tom, že sa Esequiba stane 24. federálnym štátom Venezuely. Prijatý zákon bol podstúpený Najvyššiemu súdu, aby preskúmal jeho ústavnosť.

Guyanská vláda vyjadrila "hlboké znepokojenie v súvislosti s prijatým zákon venezuelským Národným zhromaždením, ktorým sa vyhlasuje región Esequibo za súčasť Venezuely""Ide o hrubé porušenie zvrchovanosti a územnej celistvosti Guyany," uvádza sa vo vyhlásení guyanského ministerstva zahraničných vecí, ktoré vyzvalo medzinárodné spoločenstvo, aby "podporilo právny štát a odmietlo nezákonnú expanziu Venezuely".

Decembrové referendum podnietilo medzinárodné obavy o možný vojnový konflikt medzi Guyanou a Venezuelou. Napätie sa vystupňovalo potom, čo Británia do oblasti poslala vojnovú loď, v reakcii na čo venezuelský prezident Nicolás Maduro nariadil viac ako 5600 príslušníkom armády, aby sa zúčastnili na manévroch v pohraničnej oblasti. Venezuela a Guyana sa však neskôr dohodli, že spor o región vyriešia mierovou cestou a zdržia sa použitia sily.

Viac o téme: GuyanaVenezuelaParlamentEsequiba
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu