Utorok23. apríl 2024, meniny má Vojtech, zajtra Juraj

Americký lunárny modul Odysseus pristál na povrchu Mesiaca

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: SITA/Intuitive Machines via AP)

HOUSTON - Komerčný lunárny modul Odysseus triedy Nova-C americkej súkromnej spoločnosti Intuitive Machines (IM) pristál na povrchu Mesiaca a vyslal odtiaľ signál. Oznámila to v piatok daná spoločnosť, informujú tlačové agentúry AFP a DPA.

"Naše zariadenie je bezpochyby na povrchu Mesiaca a my od neho dostávame signál," povedal Tim Crain zo spoločnosti Intuitive Machines. "Gratulujem tímu IM. Uvidíme, koľko toho ešte dokážeme získať," dodal Crain. Misia tohto modulu sa nazýva IM-1. Nova-C je trieda lunárnych pristávacích modulov navrhnutých na dopravu malého užitočného nákladu na povrch Mesiaca. Ide o súčasť programu Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) s názvom Komerčné lunárne nákladné služby (CLPS). 

Samotný CLPS je súčasťou programu NASA s označením Artemis. Jedným z dlhodobých cieľov programu Artemis je zriadenie stálej základne s posádkou na Mesiaci. Misia IM-1 predstavuje prvé pristátie amerického zariadenia na Mesiaci po viac ako 50 rokoch. Modul v tvare šesťuholníka pristál v blízkosti južného pólu Mesiaca o 00.23 h SEČ, pričom spomalil z rýchlosti 6500 kilometrov za hodinu. Miesto pristátia, Malapert A, je impaktný kráter vzdialený 300 kilometrov od južného pólu Mesiaca. Modul odštartoval 15. februára na palube stredne ťažkej nosnej rakety Falcon 9 americkej súkromnej spoločnosti SpaceX.

Americký lunárny modul Odysseus
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: SITA/Intuitive Machines via AP)

Viac o téme: USAMesiacLunárny modulOdysseus
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu