Štvrtok25. apríl 2024, meniny má Marek, Marko, Markus, zajtra Jaroslava

Úspech spoločnosti Elona Muska: Prvý pacient s implantovaným čipom ovláda mysľou kurzor počítačovej myši

Ilustračné foto
Ilustračné foto

WASHINGTON - Prvý pacient, ktorému pred niekoľkými týždňami implantovali do mozgu čip, dokáže mysľou ovládať kurzor počítačovej myši. Oznámil to v pondelok zakladateľ startupovej spoločnosti Neuralink Elon Musk, informuje o tom správa z agentúry AFP.

Spoločnosť Neuralink implantovala prvýkrát čip do ľudského mozgu koncom januára a Musk teraz oznámil, že experiment je úspešný. "Zdá sa, že pacient sa úplne zotavil bez nežiadúcich účinkov," povedal v rozhovore streamovanom na platforme X.

archívne video

Ďalší úspech mozgového čipu: Makak Elona Muska ovláda videohru myšlienkami (Zdroj: FB/A.A Grammar School)

Zároveň uviedol, že pacient dokáže hýbať kurzorom myši po obrazovke počítača len mysľou. Technológia spoločnosti Neuralink funguje prostredníctvom zariadenia, ktoré je veľké asi ako päť mincí naskladaných na sebe. Tento čip sa vkladá do mozgu človeka počas invazívnej operácie.

Cieľom startupu, ktorý Musk založil v roku 2016, je vybudovať priame spojenie medzi komunikačnými linkami mozgu a počítača. Ambíciou je posilniť ľudské schopnosti, liečiť niektoré neurologické ochorenia, ako je napríklad Parkinsonova choroba či amyotrofická laterálna skleróza, a jedného dňa možno dokonca dosiahnuť symbiózu človeka a umelej inteligencie.

Musk nie je jediný, kto sa v tomto odbore snaží dosiahnuť pokrok. Americký podnikateľ údajne pre meškanie oslovil s návrhom na spoluprácu austrálsku spoločnosť Synchron, ktorá implantovala svoje prvé zariadenie pacientovi v júli 2022.

Viac o téme: MozogPacientČipPočítačová myšElon MuskNeuralinkOvládanie mysľouKurzor
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu