Sobota20. apríl 2024, meniny má Marcel, zajtra Ervín

V Európskej únii je 4,31 milióna utečencov z Ukrajiny s dočasnou ochranou: V TEJTO krajine ich je najviac

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA/AP)

BRUSEL - Na konci vlaňajšieho roka sa v krajinách Európskej únie nachádzalo 4,31 milióna vojnových utečencov z Ukrajiny, ktorí mali štatút dočasnej ochrany. Vyplýva to z údajov, ktoré vo štvrtok zverejnil štatistický úrad EÚ Eurostat.

archívne video 

Matúš Šutaj Eštok o situácii k migrantom (Zdroj: Topky/ Vlado Anjel)

Najviac utečencov z Ukrajiny s dočasnou ochranou sa k 31. decembru 2023 nachádzalo v Nemecku, a to 1,25 milióna. Predstavuje to 29 percent z celkového počtu ukrajinských utečencov s dočasnou ochranou v EÚ. Po Nemecku nasledovalo Poľsko, kde je vyše 950.000 utečencov (22,1 percenta), a Česko, ktoré prijalo vyše 373.000 ľudí (8,7 percenta) utekajúcich pred vojnou na Ukrajine. Na Slovensku bolo podľa údajov Eurostatu koncom decembra minulého roka 114.226 utečencov z Ukrajiny s dočasnou ochranou, čo predstavuje asi 2,7 percenta z celkového počtu.

Ako je to s pomerom utečencov v prepočte na počet obyvateľov?

Pokiaľ ide o pomer utečencov v prepočte na počet obyvateľov jednotlivých krajín EÚ, najviac ich bolo koncom decembra v Česku. Pomer počtu utečencov na 1000 obyvateľov EÚ bol v priemere 9,6. V Česku to však bolo 34,5. Nasledovali Bulharsko (26,5), Estónsko (26,3), Litva (26,2) a Poľsko (26). Na Slovensku sa koncom vlaňajška podľa údajov Eurostatu nachádzalo na 1000 občanov 21 ukrajinských utečencov.

Ukrajinskí občania koncom vlaňajšieho decembra predstavovali 98 percent osôb využívajúcich v EÚ dočasnú ochranu. Takmer polovicu ľudí s dočasnou ochranou v EÚ tvorili ženy (46,2 percenta) a viac než jednu tretinu deti (33,2 percenta). Dospelí muži tak tvorili asi jednu pätinu (20,6 percenta) ľudí s dočasnou ochranou.

Vlani Európska komisia schválila predĺženie dočasnej ochrany

Smernica o dočasnej ochrane poskytuje okamžitú ochranu a prístup k právam v EÚ vrátane práva na pobyt, prístupu na trh práce, bývania, sociálnej, zdravotnej a inej pomoci. Pomáha predchádzať nadmernému tlaku na vnútroštátne azylové systémy a umožňuje členským štátom riadne a účinne riadiť príchody. Vlani koncom septembra Európska komisia schválila predĺženie dočasnej ochrany pre ľudí utekajúcich pred vojnou na Ukrajine do 4. marca 2025, teda o rok dlhšie, než sa pôvodne plánovalo.

Viac o téme: MigrantiEurópska úniaVojna na Ukrajine
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu