Štvrtok18. apríl 2024, meniny má Valér, zajtra Jela

Nový poľský premiér Donald Tusk zložil prísahu do rúk prezidenta Andrzeja Dudu

Donald Tusk
Donald Tusk (Zdroj: SITA/AP Photo/Czarek Sokolowski)

VARŠAVA - Nový poľský premiér Donald Tusk zložil v stredu prísahu do rúk prezidenta Andrzeja Dudu. Informujeme podľa správy agentúry AP.

Počas ceremómnie v prezidentskom paláci vo Varšave zložia prísahu všetci ministri novej Tuskovej vlády. Vymenovanie premiéra a vlády prezidentom je posledný krok pri prebratí moci novou vládou, ku ktorému prišlo v Poľsku tento týždeň. 

Archívne video: Vyhlásenie premiéra k incidentu v Poľsku

Vyhlásenie premiéra k incidentu v Poľsku (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Tuskova proeurópska vláda získala v utorok dôveru v dolnej komore parlamentu - Sejme. Zvolením Tuska za premiéra sa v Poľsku končí osemročné vládnutie konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS).

V parlamentných voľbách v polovici októbra PiS zvíťazila, ale väčšinu v Sejme získala dovtedajšia opozícia. Tuskova Občianska platforma, stredopravá aliancia Tretia cesta a strana Nová ľavica podpísali dohodu o spolupráci už pred mesiacom. Prezident Andrzej Duda napriek tomu poveril zostavením vlády víťaza volieb, predchádzajúceho premiéra Mateusza Morawieckého, aj keď sa neočakávalo, že vláda PiS získa v Sejme dôveru.

Hlavnou prekážkou pre novú vládnu koalíciu bude právomoc prezidenta - ktorý je spojencom PiS - vetovať návrhy zákonov schválené v parlamente. Duda zostane vo funkcii do polovice roku 2025, pripomína PAP.

Viac o téme: PremiérPrísahaNovýPoľskoDonald TuskAndrzej DudaPrezident
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu