Sobota2. marec 2024, meniny má Anežka, zajtra Bohumil, Bohumila

Novým argentínskym ministrom hospodárstva sa stane bývalý centrálny bankár Luis Caputo

Javier Milei
Javier Milei (Zdroj: TASR/AP/Natacha Pisarenko)

BUENOS AIRES - Budúci argentínsky prezident Javier Milei vymenoval za ministra hospodárstva skúseného odborníka Luisa Caputa. Bývalý minister financií a guvernér centrálnej banky prevezme dôležitý rezort po tom, ako sa nová hlava štátu 10. decembra ujme funkcie. Informuje o tom agentúra DPA.

Caputo má veľmi dobré kontakty v oblasti medzinárodných financií a argentínskej politiky. Ako minister financií a šéf centrálnej banky vrátil krajinu na medzinárodný finančný trh po štátnom bankrote v roku 2014 a viedol rokovania o dlhu s niekoľkými americkými hedžovými fondmi.

archívne video

Minister hospodárstva Peter Dovhun po rokovaní vlády (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Pozorovatelia považujú Caputovu nomináciu za signál, že Milei po nástupe do funkcie nepodnikne žiadne príliš radikálne kroky. Počas volebnej kampane budúci prezident vyhlásil, že zavedie americký dolár ako zákonné platidlo, zruší centrálnu banku a mnohé ministerstvá a radikálne zníži sociálne výdavky.

Druhá najväčšia juhoamerická ekonomika sa nachádza v hlbokej kríze. Miera inflácie presahuje 140 % a približne 40 % ľudí v kedysi bohatej krajine žije pod hranicou chudoby. Argentína trpí nafúknutým štátnym aparátom, nízkou produktivitou v priemysle a rozsiahlou tieňovou ekonomikou, ktorá pripravuje štát o daňové príjmy.

Viac o téme: VymenovanieMinister hospodárstvaArgentínaPrezidentJavier MileiLuis Caputo
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu