Nedeľa25. február 2024, meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor

Vláda by podľa Fica mala schváliť návrh štátneho rozpočtu 6. decembra

Robert Fico Zobraziť galériu (2)
Robert Fico (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

BRATISLAVA - Vláda by mala schváliť návrh štátneho rozpočtu (ŠR) v stredu 6. decembra. Deficit ŠR v roku 2024 bude nižší ako v roku 2023, zachované budú však sociálne štandardy. Uviedol to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD). O podrobnostiach návrhu ŠR nechcel hovoriť, podľa jeho slov bude o nich koalícia informovať až v pondelok (4. 12.) po rokovaní vlády.

archívne video

Príhovor Fica pri príležitosti odovzdania do užívania ľavej plavebnej komory VDG (Zdroj: TASR/Jakub Popelka)

"Koaliční partneri sa dohodli na štátnom rozpočte, dohodli sme sa aj na sprievodných zákonoch. Návrhy, ktoré sa týkajú rozpočtu, pôjdu do vlády teraz v pondelok a potom pravdepodobne v stredu schválime vo vláde samotný rozpočet. Národná rada (NR) SR sa začína 6. decembra. Ja preto verím, že medzi 6. decembrom a 22. decembrom, čo je piatok - posledný rokovací deň v NR SR-, budeme mať za sebou nielen štátny rozpočet, ale aj množstvo iných zákonov, ktoré sme avizovali v predvolenej kampani," spresnil premiér.

Vláda by podľa Fica
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

"Tento rozpočet bude spĺňať všetky ciele, ktoré sme dohodli s Európskou komisiou (EK). Spĺňame všetko to, čo je dohodnuté. Môžem povedať, že tento rozpočet aj konsoliduje, má aj určité prvky šetrenia. Napĺňa cieľ výšky deficitu, ktorý je dohodnutý s EK. Môžem tiež potvrdiť, že deficit ŠR v roku 2024 bude nižší, ako je deficit v roku 2023. Rovnako však platí, že nebudeme siahať na dosiahnutý sociálny štandard. So všetkým, čo sme avizovali, počnúc vianočnými dôchodkami, rodičovskými dôchodkami a 13. dôchodkom v plnej výške, rátame v roku 2024," zdôraznil Fico s tým, že pri konsolidácii sa nepôjde vyšším tempom, ako je 0,5 % HDP.

Vláda podľa premiéra urobí všetko preto, aby sa nezvyšovali ceny plynu. Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) však na regulačnom úrade rozhodol o takom zvýšení cien plynu pre domácnosti, aké tu nikdy v histórii nebolo. "Ja trvám na tom, že predseda ÚRSO musí odísť (z funkcie)," podčiarkol premiér tým, že koalícia má právomoci na jeho odvolanie, ak sa nerozhodne odísť sám z postu. Predsedom ÚRSO navrhované zvýšenie ceny plynu podľa Fica znamená "mínus 900 miliónov eur v štátnom rozpočte".

Úrokové sadzby na hypotékach

Prvé zákony, ktoré schváli parlament, sa podľa slov predsedu vlády budú týkať bonifikácie úrokových sadzieb pri hypotékach. "Máme tri kategórie ľudí, ktorým ideme pomôcť. Ideme pomôcť ľuďom, ktorým v roku 2023 banky oznámili, že im menia (zvyšujú) úrok. Druhá kategória sú ľudia, ktorých čaká po 1. januári 2024 refixácia. Tretia kategória sú ľudia - noví hypotekárni dlžníci," dodal Fico. Pomoc štátu pri hypotéke sa však podľa neho poskytne len na jeden byt, pričom dlžník musí v ňom bývať.

Viac o téme: NávrhVládaSchválenieŠtátny rozpočetRobert Fico
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu