Streda22. máj 2024, meniny má Júlia, Juliána, Rita, zajtra Želmíra

V Ríme pristálo lietadlo s evakuantmi z Nigeru: Na palube bolo viac ako osemdesiat ľudí

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: Twitter/Antonio Tajani)

RÍM - Na letisku v Ríme v stredu ráno pristálo lietadlo s desiatkami ľudí evakuovanými z afrického štátu Niger, kde pred týždňom došlo k vojenskému prevratu. Na sociálnych sieťach o tom podľa agentúry DPA informoval taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Na palube lietadla bolo 87 ľudí, z toho 36 talianskych občanov, 21 občanov USA, štyria Bulhari a dvaja Rakúšania, uviedlo ministerstvo zahraničných vecí. Podľa Tajaniho je v Nigeri ešte takmer 100 Talianov. Ešte pred tým, krátko po polnoci, na parížskom letisku Charlesa de Gaulla pristálo lietadlo Airbus A330 s 262 pasažiermi evakuovanými z Nigeru. Okrem Európanov dopravilo do bezpečia aj niekoľko Nigerčanov, Portugalcov, Belgičanov, Etiópčanov a Libanončanov.

Priletí aj druhé lietadlo

Naplánovaný je v Paríži aj prílet druhého lietadla s občanmi Francúzska, Nigeru, Nemecka, Belgicka, Kanady, USA, Rakúska a Indie. Celkovo sa majú v rámci francúzskej evakuačnej operácie, ktorá sa má skončiť v stredu napoludnie, uskutočniť štyri lety. Francúzsko ponúklo evakuáciu aj pre ľudí z iných európskych krajín. Ministerstvo zahraničných vecí v Berlíne odporučilo nemeckým občanom nachádzajúcim sa v Nigeri, aby túto ponuku využili.

Francúzska vláda objasnila, že s evakuáciou začala vzhľadom na to, že Niger uzavrel svoj vzdušný priestor, v dôsledku čoho hrozí, že cudzinci tam uviaznu. Niger sa stal po susedných krajinách Mali a Burkina Faso treťou krajinou Sahelu, ktorou otriasol vojenský prevrat. Zvrhnutie zvolených prezidentov v týchto bývalých francúzskych kolóniách sprevádzali protifrancúzske a proruské demonštrácie.

O situácii sa bude rokovať

O situácii v Nigeri budú od stredy do piatka v nigérijskej metropole Abuja rokovať šéfovia armád členských krajín Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS). Okrem toho by priamo do Nigeru mala v stredu zavítať delegácia ECOWAS vedená bývalým nigérijským prezidentom Abdulsalamim Abubakarom.

Viac o téme: EvakuáciaTalianskoNiger
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu