Streda17. apríl 2024, meniny má Rudolf, zajtra Valér

V Moldavsku robia poriadky: Viacero ruských diplomatov a zamestnancov veľvyslanectva musí odísť

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: antipropaganda.sk)

KIŠIŇOV - Moldavsko nariadilo 45 ruským diplomatom a zamestnancom veľvyslanectva v metropole Kišiňov, aby pre "množstvo nepriateľských činov" opustili krajinu do 15. augusta. V stredu o tom informovali moldavskí predstavitelia. Napätie medzi oboma štátmi v poslednom období stúpa, píše tlačová agentúra AFP.

Prozápadná moldavská vláda v Kišiňove, ktorá sa snaží o čo najskorší vstup do Európskej únie, dôrazne odsúdila inváziu Ruska na Ukrajine. Obviňuje Rusko aj z plánu zvrhnúť súčasnú vládu Moldavska. Moldavské médiá Jurnal TV a The Insider tento týždeň v investigatívnych článkoch zverejnili tvrdenia, že na streche budovy ruského veľvyslanectva v moldavskej metropole a na priľahlej budove je nainštalovaných 28 satelitných antén, ktoré môžu byť využívané na špionáž.

Archívne video: Orbánov trapas v priamom prenose, moldavská prezidentka odmietla jeho pozdrav 

Orbánov trapas v priamom prenose, moldavská prezidentka odmietla jeho pozdrav (Zdroj: Facebook/Violetta Sachon)

"Do 15. augusta bude musieť odísť 45 diplomatov a zamestnancov technického úseku," povedal pre AFP hovorca moldavského ministerstva zahraničných vecí Igor Zaharov. Po tomto rozhodnutí "bude menej osôb, ktoré sa pokúšajú destabilizovať situáciu v našej krajine," vyhlásil na začiatku zasadnutia moldavského kabinetu minister zahraničných vecí Nicu Popescu.

Diplomatický zbor Ruska bude tvoriť desať diplomatických postov

Diplomatický zbor Ruska bude tvoriť desať diplomatických postov a 15 úradníckych, technických a servisných postov, čo bude "založené na zásade parity (rovnosti)", uviedol rezort diplomacie. "Toto rozhodnutie je výsledkom množstva nepriateľských činov voči Moldavskej republike..., ako aj pokusov destabilizovať vnútornú situáciu v našej krajine," vysvetlilo ministerstvo. Dodalo, že na stredu si predvolalo ruského veľvyslanca.

Moldavsko od začiatku vojny Ruska na Ukrajine zatiaľ vyhostilo dvoch ruských diplomatov, informoval Zaharov. Krajina s 2,6 milióna obyvateľov sa nachádza medzi Ukrajinou a členským štátom EÚ Rumunskom.
 

Viac o téme: OdchodNapätieDiplomatiRuskoMoldavskoZamestnanci veľvyslanectva
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu