Pondelok25. september 2023, meniny má Vladislav, zajtra Edita

FBI odhalila sprisahanie z 80. rokov: Chceli zabiť kráľovnú Alžbetu II.! Takto sa to malo stať

Kráľovná Alžbeta II. Zobraziť galériu (4)
Kráľovná Alžbeta II. (Zdroj: SITA)

WASHINGTON - Britská kráľovná Alžbeta II. čelila počas návštevy USA v roku 1983 hrozbe atentátu. Vyplýva to z dokumentov amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), ktorý po vlaňajšej smrti panovníčky zverejnil spisy týkajúce sa jej ciest do Spojených štátov. FBI, ktorá pri nich pomáhala zabezpečovať Alžbetinu bezpečnosť, sa obávala vyhrážok zo strany Írskej republikánskej armády (IRA), uviedol server BBC News.

O hrozbe sa dozvedel policajt, ktorý často navštevoval írsku krčmu v San Franciscu. Ten varoval federálnych agentov pred mužom, ktorého v tomto podniku stretol. Dotyčný mu vraj povedal, že sa chce pomstiť za svoju dcéru, ktorá "bola v Severnom Írsku zabitá gumovým projektilom". Vyhrážku vzniesol asi mesiac pred návštevou kráľovnej Alžbety II. a jej manžela princa Philipa v Kalifornii.

FBI odhalila sprisahanie z
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: Profimedia)

"Chcel sa pokúsiť kráľovnej Alžbete ublížiť a chcel to urobiť buď tak, že zhodí nejaký predmet z mosta Golden Gate Bridge na kráľovskú jachtu Britannia, keď pod ním bude plávať, alebo sa pokúsi kráľovnú Alžbetu zabiť pri jej návšteve Yosemitského národného parku," píše sa v dokumente. V reakcii na túto hrozbu plánovala FBI uzavrieť chodníky na moste Golden Gate Bridge, len čo sa jachta priblíži. Nie je jasné, aké opatrenia boli prijaté v Yosemitskom parku, ale návšteva sa uskutočnila. 

archívne video

Prezidentka Čaputová sa vo Westminsterskej sále v Londýne pri katafalku poklonila pamiatke kráľovnej Alžbety II. (Zdroj: Facebook/Zuzana Čaputová)

Spis so 102 stranami bol v pondelok umiestnený na Vault, informačnej webovej stránke FBI, na základe žiadosti podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorú podali americké médiá. Mnoho kráľoviných ciest do USA, vrátane návštevy západného pobrežia v roku 1983, sa uskutočnilo v čase zvýšeného napätia uprostred nepokojov v Severnom Írsku.

FBI odhalila sprisahanie z
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: SITA / AP)

V roku 1976 bola Alžbeta II. v New Yorku na oslavách dvojstého výročia deklarácie nezávislosti. Dokumenty odhaľujú, ako bolo vydané predvolanie pilotovi za to, že nad parkom Battery preletel malým lietadlom s nápisom "Anglicko, vypadni z Írska". Spisy ukazujú, ako FBI zostala ostražitá voči tomu, čo považovala za reálnu možnosť ohrozenia teraz už zosnulej kráľovnej. V roku 1979 bol zabitý lord Mountbatten, príbuzný kráľovnej Alžbety a princa Philipa, pri bombovom výbuchu, ktorý vykonala IRA.

Pred osobnou návštevou zosnulej kráľovnej v Kentucky v roku 1989 sa v internej správe FBI uvádzalo, že "možnosť ohrozenia britskej monarchie je zo strany Írskej republikánskej armády (IRA) stále aktuálna". O zosnulej kráľovnej, ktorá vlastnila dostihové kone, je známe, že počas svojho života niekoľkokrát navštívila Kentucky, aby si užila jazdecké zážitky, ktorý tento štát ponúka, vrátane Kentucky Derby.

Viac o téme: SprisahanieFBIKráľovná Alžbeta II.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program
Článkov: 8

Ďalšie zo Zoznamu