Sobota20. apríl 2024, meniny má Marcel, zajtra Ervín

Guterres vyzval na prímerie v Sudáne počas sviatku na konci ramadánu

António Guterres
António Guterres (Zdroj: TASR/Andreas Gebert/dpa via AP)

NEW YORK - Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres vyzval vo štvrtok na najmenej trojdňové prímerie v Sudáne počas sviatku íd al-fitr, ktorým sa končí moslimský pôstny mesiac ramadán. Informuje agentúra AFP.

"Prežívame veľmi významný okamih v moslimskom kalendári. Domnievam sa, že je to ten správny moment na udržanie prímeria," povedal Guterres novinárom. Ako dodal, OSN je v kontakte s bojujúcimi stranami a verí, že prímerie bude možné dodržať.

V Sudáne medzitým už šiesty deň pokračovali ťažké boje medzi tamojšou armádou vedenou generálom Abdalom Fattáhom Burhánom a polovojenským zoskupením Sily rýchlej podpory (RSF), na čele ktorého stojí Burhánov námestník, generál Muhammad Hamdán Daklú. Boje si vyžiadali už viac než 300 obetí a ďalšie stovky zranených. Humanitárna situácia v metropole Chartúm sa výrazne zhoršila po tom, čo vo svojich domovoch v dôsledku bojov uviazli desaťtisíce ľudí.Burhán vo štvrtok odmietol priame rokovania s Daklúom, nevylúčil však sprostredkované rozhovory.

USA sa priravujú na možnú evakuáciu

Spojené štáty medzitým nasadzujú jednotky na prípravu možnej evakuácie personálu amerického veľvyslanectva v Chartúme, oznámilo vo štvrtok americké ministerstvo obrany. "V regióne nasadzujeme ďalšie kapacity na núdzové účely súvisiace so zabezpečením a potenciálnym uľahčením odchodu personálu veľvyslanectva USA zo Sudánu," uviedol Pentagón vo vyhlásení.

Viac o téme: NepokojeOSNSudánAntónio Guterres
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu