Streda28. február 2024, meniny má Zlatica, zajtra Radomír

V tureckých prezidentských voľbách kandidujú štyria uchádzači

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

ANKARA - Štyria uchádzači o turecký prezidentský úrad, vrátane súčasného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, sú oprávnení kandidovať v prezidentských a parlamentných voľbách 14. mája. Rozhodol o tom volebný úrad. Informuje agentúra DPA.

Na zozname kandidátov zverejnenom v piatok v Úradnom vestníku je okrem Recepa Tayyipa Erdogana líder hlavnej opozičnej Republikánskej ľudovej strany (CHP) Kemal Kiličdaroglu, líder strany Vlasť Muharrem Ince (výslovnosť: Indže) a zástupca ultranacionalistického bloku Sinan Ogan. Ince už v roku 2018 neúspešne kandidoval proti Erdoganovi. Erdogana podporuje aliancia združujúca jeho vládnu Stranu spravodlivosti a rozvoja (AKP), Stranu národnej akcie (MHP) a dve menšie strany.

Kiličdaroglu je kandidátom šesťčlenného opozičného bloku - zriedkavej kombinácie sekulárnych, islamistických a nacionalistických strán.Prieskumy verejnej mienky predpovedajú tesný súboj medzi Erdoganom a Kiličdaroglom, ktorý nedávno požiadal o podporu druhú najsilnejšiu opozičnú stranu v tureckom parlamente, prokurdskú Ľudovodemokratickú stranu (HDP)

Voľby otestujú Erdogana

Voľby sú vnímané ako test pre Erdogana, ktorý je pri moci 20 rokov a v súčasnosti zápasí s vážnymi domácimi ekonomickými problémami. Aby bol kandidát zvolený už v prvom kole prezidentských volieb, musí získať nadpolovičnú väčšinu hlasov. V opačnom prípade sa rozhodne medzi dvoma kandidátmi s najväčším počtom hlasov 28. mája v druhom kole volieb.
 

Viac o téme: Voľba prezidentaTureckoRecep Tayip Erdogan
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu