Pondelok, 29. máj 2023. Meniny má Vilma, zajtra Ferdinand.

Rusko obvinilo Azerbajdžan z porušenia dohody o prímerí s Arménskom

Vladimir PutinGaléria fotiek (1)
Vladimir Putin
Zdroj: SITA/Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

MOSKVA - Rusko v sobotu obvinilo Azerbajdžan z porušenia Moskvou sprostredkovaného prímeria, ktoré ukončilo vojnu s Arménskom v roku 2020, informuje agentúra AFP.


Podľa vyhlásenia ruského ministerstva obrany došlo k porušeniu prímeria po tom, čo jednotka ozbrojených síl Azerbajdžanu v sobotu prekročila líniu kontaktu v Náhornom Karabachu v okrese Šuša. Ministerstvo dodalo, že ruské mierové sily prijali opatrenia, ktoré majú zabrániť eskalácii a vzájomným provokáciám.

Archívne video: Požiar v centre Moskvy, na mieste zasahovalo viac ako 80 hasičov

Azerbajdžan predtým v ten istý deň oznámil, že prevzal kontrolu nad niektorými poľnými cestami v Karabachu severne od mesta Lačin s cieľom zabrániť využívaniu týchto ciest na dodávky zbraní z Arménska. Jediná pozemná cesta spájajúca Náhorný Karabach s Arménskom, tzv. Lačinský koridor, je už niekoľko mesiacov pod azerbajdžanskou blokádou, ktorá podľa Arménska zapríčiňuje v Náhornom Karabachu humanitárnu krízu a jej cieľom je odtiaľ vyhnať Arménov. Azerbajdžan tieto tvrdenia odmieta.

Náhorný Karabach je medzinárodne uznanou súčasťou Azerbajdžanu, väčšinu z jeho 120.000 obyvateľov však tvoria Arméni. Od Azerbajdžanu sa odštiepil počas prvej vojny v 90. rokoch. Obe tieto postsovietske republiky viedli o Náhorný Karabach už dve vojny. Snahy medzinárodného spoločenstva o trvalé mierové urovnanie tohto konfliktu zatiaľ neboli úspešné.

Viac o téme:

Súvisiace články

Najčítanejšie články